Poslouchejte Brno

Poslouchejte Brno: Likusáky na Kraví hoře

Předchozí Následující
  • Kreativní místo s mrazivou historií

Ve 20. letech 20. století se vznikem Masarykovy univerzity (1919) vyvstala potřeba vybudovat univerzitní kampus. Pro tyto účely byly zvoleny pozemky na východním svahu Kraví hory. Výstavba ale nedošla kompletní realizace (byla postaveny jen budovy Právnické fakulty) kvůli několika faktorům, mezi něž patřily protahující se spory o vhodnost pozemků, hospodářská krize a následně události 2. světové války. Během ní zde byly vystavěny nízké vojenské baráky – likusáky pro vojenstvo. Areál se od té doby změnil jen málo.

Aktuálně (v roce 2021) část pozemků vlastní VUT, menší část pak město. V nízkých stavbách sídlí podnikatelé a umělci.

V okolí areálu se nachází mnoho zajímavých cílů, např. Hvězdárna a planetárium, celá Kraví hora je protkaná stezkami a trasami, její části tvoří také zahrádkářská kolonie, která je přístupná pouze majitelům zahrádek, procházka kolem nich je ale možná. Samotný areál VUT je otevřen zejména během akce Open Studios, která dává nahlédnout veřejnosti do ateliérů umělců, kteří zde sídlí.

O tom, jaké je tvořit v likusáku na Kraví hoře, o stmelovacím kávovaru a o potřebě zachovat zahrádky hovoří Natalie Perkof, výtvarnice, absolventka FaVu, která má na Kraví hoře ateliér.

Doplňující informace o tom, jak a kdy se mohou lidé za umělci z Kraví hory podívat, nám pověděl kolemjdoucí Václav Kočí, výtvarník, který stojí za organizací Open Studios.

Poslechněte si nahrávky a prohlédněte si fotogalerii níže

Likusáky na Kraví hoře - Natalie PerkofVyprávění Natalie Perkof
Likusáky na Kraví hoře - Václav KočíVyprávění Václava Kočího

Fotogalerie

Poslouchejte Brno

Brněnské (audio)stopy;

Zjistěte více

Dejte o likusácích na Kraví hoře vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku