-
Kreativní místo s mrazivou historií
Ve 20. letech 20. století se vznikem Masarykovy univerzity (1919) vyvstala potřeba vybudovat univerzitní kampus. Pro tyto účely byly zvoleny pozemky na východním svahu Kraví hory. Výstavba ale nedošla kompletní realizace (byla postaveny jen budovy Právnické fakulty) kvůli několika faktorům, mezi něž patřily protahující se spory o vhodnost pozemků, hospodářská krize a následně události 2. světové války. Během ní zde byly vystavěny nízké vojenské baráky – likusáky pro vojenstvo. Areál se od té doby změnil jen málo.
Aktuálně (v roce 2021) část pozemků vlastní VUT, menší část pak město. V nízkých stavbách sídlí podnikatelé a umělci.
V okolí areálu se nachází mnoho zajímavých cílů, např. Hvězdárna a planetárium, celá Kraví hora je protkaná stezkami a trasami, její části tvoří také zahrádkářská kolonie, která je přístupná pouze majitelům zahrádek, procházka kolem nich je ale možná. Samotný areál VUT je otevřen zejména během akce Open Studios, která dává nahlédnout veřejnosti do ateliérů umělců, kteří zde sídlí.
O tom, jaké je tvořit v likusáku na Kraví hoře, o stmelovacím kávovaru a o potřebě zachovat zahrádky hovoří Natalie Perkof, výtvarnice, absolventka FaVu, která má na Kraví hoře ateliér.
Doplňující informace o tom, jak a kdy se mohou lidé za umělci z Kraví hory podívat, nám pověděl kolemjdoucí Václav Kočí, výtvarník, který stojí za organizací Open Studios.
Poslechněte si nahrávky a prohlédněte si fotogalerii níže
Fotogalerie
Dejte o likusácích na Kraví hoře vědět svým přátelům!
Podobná místa v okolí
-
Poslouchejte Brno: Dům Leoše Janáčka v zahradě Chleborádovy vily
Místo, kde Janáček složil to nejlepší ze své tvorby
-
Poslouchejte Brno: Bauerův zámeček a Pavilony A, B a Z na brněnském výstavišti
Brněnské výstaviště – areál staveb, z nichž každá nese svůj svébytný příběh
-
Poslouchejte Brno: Dětský domov Dagmar
Funkcionalistická stavba s vánočním příběhem