Poslouchejte Brno

Poslouchejte Brno: Bratislavská ulice

Předchozí Následující
  • Bratislavská – ulice dvou světů

Bratislavská ulice je jednou z ulic městské čtvrti zvané Cejl, přezdívané též Brněnský Bronx.

V této čtvrti, která se nacházela za městskými hradbami, kvetla v 18. a 19. století industriální zóna, ale také zde bydlelo židovské i česky a německy mluvící obyvatelstvo, a to až do 2. světové války, která osud lokality změnila.

Bratislavskou lemují bytové domy převážně z 19. století, na kterých lze pozorovat rychle se měnící tvář ulice i samotného Cejlu (čtvrť totiž leží v blízkosti centra, pozemky zde jsou tudíž čím dál více exkluzivní, a tak lákavé pro developery). Některé domy jsou v dezolátním stavu, o pár kroků dál se další od základů opravují nebo zcela bourají a přestavují na lépe vyhovující byty.

Na Bratislavské se nachází unikátní instituce, Muzeum romské kultury, se stálou expozicí i dočasnými výstavami. Takřka naproti stojí objekt bývalé káznice, která by se měla v budoucnu změnit na kreativní centrum.

O brněnský Bronx mají zájem nejen developeři, ale také nejrůznější umělci. V roce 2016 vznikl oceňovaný průvodce umělkyně Kateřiny Šedé Brnox, postupně zde také vznikají osobité autorské muraly, např. od Venduly Chalánkové. Jednou z nejdůležitějších kulturních aktivit je pouliční festival Ghettofest, organizovaný spolkem Tripitaka, který zve k objevování této vyloučené lokality.

O Bratislavské ulici, o káznici a o tom, co má na Bratislavské rád a co doporučuje navštívit, mluví David Oplatek, který pracuje jako komunitní sociální pracovník, spoluorganizuje Ghettofest a je obyvatelem Bratislavské.

Poslechněte si nahrávku a prohlédněte si fotogalerii níže

Bratislavská uliceVyprávění Davida Oplatka

Fotogalerie

Poslouchejte Brno

Brněnské (audio)stopy

Zjistěte více

Dejte o Bratislavské ulici vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku