COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!

POZNEJTE OKOLÍ BRNA

Ozvěny dávných bitev

Předchozí Následující
  • Multimediální expozice bitvy u Slavkova

  • Zajíci na stropě

  • Daleké výhledy i hluboké lesy

Na kole (i autem) krajem, kde se psala historie Evropy.

V roce 1805 se na polích okolo Slavkova u Brna odehrála bitva tří císařů a jejich armád, francouzské, ruské a rakouské – největších, jaké tehdejší svět viděl. Název Austerlitz zná od té doby celý svět. Region ale nenabízí pouze pohnutou válečnou minulost. Je to harmonická krajina oblých kopců s vinohrady, dalekých výhledů a tichých koutů Ždánického lesa.
Cyklistický výlet po dosud nepříliš objevených rovinatých cyklotrasách začíná na nádraží ve Šlapanicích (linka S6). Na mohyle Míru můžete přehlédnout krajinu očima vojevůdce. Není zde jenom památník padlých v bitvě u Slavkova, ale i atraktivní multimediální expozice.
Slavný slavkovský zámek nabízí prohlídkový okruh pro děti i originální napoleonskou expozici, anglický park i historické sály, kde nocovali všichni tři císaři. Kdo chce, může ze zdejšího balkonu jako Napoleon po vítězné bitvě ke svým vojákům zvolat: „To je hrdina!“
Další etapa (11 km) vede po nové bezpečné stezce mimo silnici až do Bučovic. Zde vás čeká renesanční zámek s malbami „zajíců běhajících po stropě“, z nádraží pak pohodlná cesta vlakem zpět (linka S6, R56). Kdo má raději kopečky, tomu doporučujeme před Bučovicemi vystoupat na hřeben Ždánického lesa. Odtud pak vede několik tras zpět na vlak do Slavkova či Křenovic (linka S6, R56).
Autoturistům doporučujeme stejnou trasu – přes Šlapanice a Ponětovice na mohylu Míru a po prohlídce pak přes Křenovice do Slavkova. Kdo se chce trochu projít, může se vydat ze Slavkova po zelené turistické značce ke kapli sv. Urbana s dalekými výhledy (tam a zpět 4 km). Ze Slavkova do Bučovic je to pak autem už jenom kousek (11 km).

Kdy vyrazit: od dubna do prosince

Vzdálenost: na kole 27 km s možností zkrácení nebo i prodloužení

Adresa a kontakt

Slavkov u Brna

Dejte o ozvěnách dávných bitev vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku