POZNEJTE OKOLÍ BRNA BEZ AUTA

Nejlepší akce široko daleko

Předchozí Následující
  • Chutě a vůně regionu

  • Autentická atmosféra dávných událostí

  • Originální osobní zkušenost

Akce, které byste si neměli nechat ujít.

Kalendář Nejlepší akce široko daleko začíná v březnu na hradě Veveří. To se zde již tradičně sejdou menší uzenáři, aby soutěžili o titul Král moravských uzenářů na akci nazvané Slavnosti moravského uzeného a vína. Slogan akce „Neznám lepší moravskou symfonii než uzené a víno“ mluví za vše.
V dubnu (na podzim pak v listopadu) zamíří milovníci drahých kamenů a dalších pokladů země do Tišnova na nejstarší českou burzu minerálů. Pánové zde mohou svým drahým polovičkám pořídit „kamínek“, a kdo má odvahu, může se speleology výjimečně propátrat i nitro zdejší krasové hory Květnice.
V květnu zamíří gurmeti do Ivančic na Slavnosti chřestu a vína. Ivančický chřest byl kdysi slavnější než plzeňské pivo a vozil se na c. k. dvůr. Dnes návštěvníci mohou ochutnat tuto delikatesu v provedení výtečných restaurací v doprovodu skvělých vín moravských vinařů. Kdo chce se chce přenést do vojenské historie a účastnit se obléhání zámku švédskými vojsky, vypraví se na akci Bučovice 1645.
Hned po prázdninách v září zábava pokračuje v Oslavanech na akci Oslavanské historické slavnosti. Dávno před tím, než se staly Oslavany hornickým městem, král Přemysl Otakar I. požehnal privilegia zdejšího kláštera. Slavnosti tuto dávnou tradici připomínají a uspokojí zejména milovníky rytířů a středověkého životního stylu.
Hornické slavnosti v Zastávce u Brna konané také v září jsou úplně jiné. V tuto dobu se zde otevírají jinak nepřístupné industriální památky a ožívají staré zvyky spojené s dávným havířským řemeslem.
Konec roku na přelomu listopadu a prosince pak tradičně patří akci Slavkov 1805. Kdysi se zde rozhodovalo v bitvě tří císařů o osudu Evropy, dnes tu návštěvník najde ozvěny dávných bitev. Předvánoční čas připomínce dávného válečného běsnění dává přece jenom přívětivější tvář a naději na smíření.

Kdy vyrazit: od března do prosince

Dejte o nejlepších akcích široko daleko vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku