POZNEJTE BRNĚNSKÉ PODZEMÍ

Exkurze do kolektorů

  • Inženýrské sítě vedou v pětimetrové hloubce

  • Vstup a výstup se nachází v Josefské ulici

  • V Brně se kolektory hloubí od sedmdesátých let 20. století

Prohlídka brněnského technického podzemí.

Do podzemních chodeb pod Brnem budou moci návštěvníci nahlédnout už jen do konce června.

Prohlídky kolektorů jsou až do jejich uzavření na konci června 2018 zcela vyprodané.

K uzavření expozice v kolektorech dojde z bezpečnostních důvodů, v kolektorech jsou totiž uložené například kabelové rozvody nebo telekomunikační sítě.

Vouchery na vstup do kolektorů je nutné uplatni právě do konce června. Informace dostanete v informačních centrech TIC BRNO.

Pod moravskou metropolí se rozprostírá více než 21 kilometrů tunelů s horkovody, vodovodními trubkami, kabely elektrárenské společnosti i mobilních operátorů apod. Útroby technických sítí, které jsou nedílnou součástí fungování města, provozuje akciová společnost Technické sítě Brno a prohlídky vedou vyškolení průvodci z TIC BRNO. Je možné si vybrat mezi krátkým a dlouhým okruhem. Kratší trasa je prezentací moderní technické stavby, jejího provozu a údržby. Trasa dlouhého okruhu zavede návštěvníky také do historického podzemí, budou se pohybovat pod ulicemi Josefská, Masarykova, Orlí, Radnická, Jánská či Minoritská.

Některé chodby jsou navíc upraveny jako muzejní prostory, takže si lze prohlédnout například nálezy ze studny na Špilberku, fragmenty studny nebo pracovní nástroje využívané v podzemních stavbách. Křižovatky chodeb jsou osazeny speciálními tabulemi, na nichž je možné sledovat, jak se v historii proměňovaly názvy ulic, pod nimiž kolektory vedou.

Krátký okruh lze projít za 60 a delší za 90 minut. Ke zdolání obou tras je potřebná dobrá fyzická kondice, je totiž nutné překonat mnoho příkrých schodů a žebříků.

Vstupné

Adresa pro zakoupení vstupenek:

Labyrint pod Zelným trhem
Zelný trh 21

Zakoupení vstupenek je možné pouze v pokladně Labyrintu pod Zelným trhem a pouze na základě podepsáním souhlasu s návštěvním a provozním řádem v kolektoru. Provozní i návštěvní řád je k dispozici i na pokladně Labyrintu.

Vstupenky na úterní exkurze lze zakoupit nejpozději do předcházející neděle. Vstupenky na sobotní exkurze nejpozději do čtvrtka.

Adresa a kontakt

Josefská (Sraz účastníků s průvodcem v Labyrintu pod Zelným trhem (Zelný trh 21) 15 minut před zahájením exkurze!)
Brno

+420 542 212 892
labyrint@ticbrno.cz

Dejte o exkurzi do kolektorů vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku