COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!

POZNEJTE OKOLÍ BRNA

Černá je nejlepší

Předchozí Následující
  • Syrový půvab industriální architektury a atmosféra minulých dob

  • Hornické expozice a muzea

  • Hornické hospody

Neobvyklý cyklovýlet tam, kde je hornické „zdař bůh“ už jenom vzpomínkou.

V těchto místech můžete opustit na chvíli své pohodlí a představit si, že sjíždíte stovky metrů pod zem a tam celý den v horku a černém prachu těžíte uhlí. Celé generace mužských to dělaly a někde dodnes dělají. Jak to tam dole vypadalo? Do čeho se horníci oblékali? A jak si tam dole svítili? Co jedli a pili? A existují permoníci? Odpovědi dá tento výlet.
Začíná v Zastávce u Brna přímo u nádraží, kam se lze lehce dostat vlakem z Brna (linky S4, R11) nebo zaparkovat auto. Je vhodný i pro děti (11 km) s možností prodloužení (až na 46 km), nabízí se i speciální varianta na starých kolech s piknikovým košem.
Pokud si vyberete správný termín, pak se můžete svézt ze Zastávky do Babic parním vláčkem muzea průmyslových železnic, na kole je to ale také snadná cesta. Zbýšov nabízí výhled do kraje z bývalé haldy, kterou dnes milosrdně zakrývá zeleň, a také návštěvu těžní věže dolu Simson, kde se v době Hornických slavností otevírá malé muzeum.
Výlet končí v Oslavanech, kde mají na zámku například muzeum hornictví a energetiky a na náměstí sochu Permona, ochránce Oslavan. Kdo se chce domů vydat vlakem, musí se vrátit zpět do Zastávky (plus 12 km nebo 35 km) nebo po cyklostezce do Ivančic na vlak (plus 5 km, linka S41).

Kdy vyrazit: od května do září

Vzdálenost: na kole 11–46 km

Adresa a kontakt

Zastávka

Dejte o černé, která je nejlepší vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku