Bašty

Název ulice Bašty připomíná původní účel těchto pozemků: stálo zde městské opevnění. Poté, co v první polovině 19. století Brno ztratilo význam vojenské pevnosti a hradby byly strženy, vznikl projekt promenádní cesty od ústí Masarykovy ulice do Denisových sadů pod Petrovem, základ dnešní ulice Bašty.

V místech, kde se střetávají Bašty a Masarykova ulice, stávala pozdně gotická Židovská brána, na jejíž výstavbě se podílel Anton Pilgram, která však byla při stavebních úpravách města v roce 1835 stržena. Vidět ji nyní můžeme na reliéfu na fasádě domu číslo 37 v ulici Masarykova, její fragmenty jsou v expozicích Muzea města Brna na hradě Špilberku.

Na nároží Bašt a Masarykovy vznikl v letech 1838–1839 monumentální prvotřídní hotel U Císaře rakouského s kavárnou a restaurací; dnes budova nese jméno iniciátora stavby, podnikavého restauratéra jménem Lorenz Padowetz. Jen o kousek výš, na nároží Masarykovy s Josefskou, stával další známý zájezdní hostinec, zvaný U Tří kohoutů. Pěkné domovní znamení je umístěno na střeše na nároží domu.

Dnes je možné z ulice Bašty přejít do Denisových sadů přes schody, kudy v teplých dnech stéká voda.

Výrazné změny se dotkly zejména prostoru před hradbami. 7. července 1839 byla slavnostně otevřena první parní dráha v tehdejším Rakousku, spojující Brno s Vídní. Pozoruhodným technickým dílem byl 637 metrů dlouhý kamenný viadukt se 72 oblouky, který symbolizoval počátek moderního průmyslového rozvoje Brna.

O několik let později byla vybudována železnice do České Třebové a Brno tak získalo nejen důležité spojení s Prahou, ale také druhou nádražní budovu. Oba objekty na počátku 20. století přestavěl v secesním stylu architekt Nebehosteny.

Adresa a kontakt

Bašty
60200 Brno

Dejte o Baštách vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku

COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!