Open House místa

Open House Brno 2018

CEITEC výzkumné centrum Masarykovy univerzity

→ Kapacita zaplněna!

Budova je ukázkou špičkové high-tech architektury a zároveň spojení čistého designu s funkčností. Poskytuje zázemí mezinárodním vědcům a výzkumníkům v oblasti pokročilých materiálů a věd o živé přírodě. A nejen proto se centrum pyšní titulem Stavba roku 2014. V rámci Open House dne se můžete těšit na komentovanou prohlídku, výstavu mapující výstavbu CEITECu i nevšední pohled na atrium z lávky, která v úrovni 2. patra propojuje obě křídla budovy.

→ Kamenice 753/5, Brno

Komentované prohlídky: 10:00, 11:00, 13:00, 14:00

Registrace zde

 

Open House Brno - CEITEC
Open House Brno – CEITEC

Notino

Brněnská firma, která se během 12 let vypracovala na evropskou špičku ve svém oboru, vás zve na prohlídku nejvoňavějších kanceláří v Brně. Kancelář jako DNA firmy, tak ocenila architektonická soutěž Zasedačka roku 2017 nejnovější interiéry společnosti Notino. Pojďte nahlédnout do moderních prostor, kde inspirací pro architekty byly esence, parfémy a kosmetika. V rámci Open House je připravena komentovaná prohlídka, prezentace zajímavostí i voňavá soutěž.

→ Londýnské náměstí 881/6, Brno

Otevírací doba: 12:30 – 17:30

 

Open House Brno - Notino
Open House Brno – Notino

Alfa pasáž

Multifunkční palác Alfa se nachází na rohu ulic Jánské a Poštovské a svou pasáží navazuje na budovy, které ji propojují až s náměstím Svobody. Objekt vznikal v letech 1930 – 1937 a pro vytvoření návrhu velkolepě koncipovaného obytného domu s obchodní pasáží a kinem oslovil stavitel František Hrdina architekta Bohuslava Fuchse. Komplex je tvořen jednopatrovou obchodní halou s galerií krytou proskleným stropem. Z pasáže vede osm vchodů a v dalších patrech se skrývá zhruba 160 bytů. Open House vás ovšem zavede úplně nahoru a nabídne pohled na brněnské centrum z ptačí perspektivy.

→ Poštovská 8c, Brno

Otevírací doba: 10:00 – 15:00

 

Open House Brno - Alfa pasáž
Open House Brno – Alfa pasáž (foto: Pocket media s.r.o.)

Hasičská stanice Brno-Lidická, HZS Jihomoravského kraje

→ Kapacita zaplněna!

Brněnská požární stanice na Lidické ulici byla vybudována speciálně pro městský požární sbor a nahradila nevyhovující a nedostatečné prostory na Staré radnici. Stala se centrálou hasičů v Brně a byla slavnostně otevřena 12. 6. 1940. S projektem se pojí také ale jeden smutný příběh, kdy zásluhu na celém záměru stavby měl poslední předválečný starosta Brna Ing. Rudolf Spazier, který ovšem v době otevření byl již devět měsíců vězněn v koncentračním táboře Buchenwald. Open House vás zavede do zázemí této budovy, kde se v rámci komentované prohlídky dozvíte více.

→ Lidická 61, Brno

Komentované prohlídky: 14:00, 14:45, 15:30, 16:15

Registrace zde

Open House Brno - Hasičská stanice Brno-Lidická
Open House Brno – Hasičská stanice Brno-Lidická

Sokol Brno I

→ Kapacita zaplněna!

Sokolský Stadion v Brně na Kounicově ulici představuje už více jak 90 let významné centrum brněnského sportovního a kulturního života. Komplex byl vybudován v letech 1922 – 1929 dle návrhu Jindřicha Kumpošta a dokončen Milošem Lamlem. Řadí se tak mezi výrazná díla brněnské meziválečné architektury. Právě tady trénovali olympionici Alois Hudec nebo Jan Gajdoš. Zároveň zde koncertovaly hvězdy jako Jarmila Novotná a Rudolf Firkušný. Stadion je také místem, kde se uskutečnila světová premiéra Janáčkovy Glagolské mše. Open House vás v duchu kalokagathia provede sportovními i kulturními zákoutími.

→ Kounicova 20, Brno

Komentovaná prohlídka: 13:00

Registrace zde

Open House Brno - Sokol Brno I
Open House Brno – Sokol Brno I

Veřejná zeleň města Brna

→ Přístupné pouze po předchozí rezervaci

Jako příspěvková organizace města garantuje zajištění odborné péče a iniciuje potřebné zásahy do městské zeleně v Brně. Její hlavní činností je správa, zakládání, rekonstrukce a údržba svěřených významných parků a stromořadí na celém území města. Podrobnosti o Tyršově sadu a NKP Špilberk uslyšíte v rámci Open House z úst nejpovolanějších, a to od generálních architektů prof. Ivara Otruby a Ing. Evy Damcové.

Komentované prohlídky: 11:00 – NKP Špilberk, 14:00 – Tyršův sad

Registrace zde – NKP Špilberk

Registrace zde – Tyršův sad

Open House Brno - Veřejná zeleň města Brna
Open House Brno – Veřejná zeleň města Brna (foto: Pocket media s.r.o.)

Mezinárodní centrum klinického výzkumu

Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) je vědecko-výzkumné centrum nové generace a zároveň veřejné centrum špičkové lékařské péče. Zaměřuje se na hledání nových metod, technologií a léčiv pro efektivní prevenci, včasnou diagnostiku a individualizovanou léčbu kardiovaskulárních a neurologických onemocnění. Složité téma vám přiblíží komentovaná prohlídka, na jejíž trase bude i Faradayova klec.

→ Pekařská 53, 656 91 Brno

Otevírací doba: 10:00 – 16:00

 

Open House Brno - Mezinárodní centrum klinického výzkumu
Open House Brno – Mezinárodní centrum klinického výzkumu

The Distillery – Social Reactor

Původně továrna na výrobu destilátů, která byla po mnoho desetiletí nefunkční. Historická budova nyní dostává nový život a novou identitu, ale zachovává si svůj příběh. Architektonická strategie The Distillery byla navržena studiem KOGAA jako coworkingový a kulturní prostor, který má inspirovat inovativní myšlenky pomocí kreativní konfrontace všech subjektů, jež v areálu působí. Pojďte s Open House v dubnu objevit, co a kdo všechno se v tomto tajemném prostoru dnes ukrývá.

→ Pekařská 76, 602 00 Brno

Otevírací doba: 13:00 – 18:00

 

Open House Brno - The Distillery - Social Reactor
Open House Brno – The Distillery – Social Reactor

Mosilana hub

Areál vznikl spojením několika továren po roce 1945. Jeho tvar je proto velmi nezvyklý, pozemek je relativně úzký a nepravidelný a podélná osa vede ve směru sever-jih. Oblastí napříč prochází železniční trať na 6 metrů vysokém náspu. Areál, který je tvořen větším množstvím objektů rozmanitých typů, je tak propojen podjezdem pod tratí. Přijďte zavzpomínat na minulost a omrknout kreativní současnost. Open House vám hub otevře ani ne za měsíc.

→ Křenová 19, Brno

Otevírací doba: 9:00 – 18:00

Komentované prohlídky: 11:00, 15:00 (bez nutnosti registrace)

 

Open House Brno - Mosilana hub
Open House Brno – Mosilana hub

Divadlo na Orlí / Hudebně-dramatická laboratoř

Nová divadelní scéna Janáčkovy akademie múzických umění v Brně slouží především studentskému hudebnímu divadlu, tedy opeře a muzikálu. Kulturnímu Brnu nabízí variabilní scénu mladého umění. Zároveň mají studenti vzácnou příležitost připravit se na profesní život v prostředí, které odpovídá současným světovým trendům. Pojďte s Open House nahlédnout za oponu a zjistit, jak vypadá od sklepa až po střechu dílo z roku 2012, které tvořil ateliér brněnských architektů Pavla Rady a Milana Raka.

→ Orlí 19, Brno

Otevírací doba: 10:00 – 16:00

 

Open House Brno - Divadlo na Orlí / Hudebně-dramatická laboratoř
Open House Brno – Divadlo na Orlí / Hudebně-dramatická laboratoř

Aquapark Kohoutovice – z technických důvodů zrušeno!

Sportovně-relaxační areál navržený architektonickou kanceláří K4 a.s. slouží nejen veřejnosti, ale také školám a sportovním oddílům. Nabízí vše, co je potřeba k odpočinku, vodnímu vyžití a zdravému pohybu: vnitřní bazény, střešní bazén s letní „sluneční“ terasou, saunu, tobogán i posilovnu. To všechno už možná znáte, ale Open House vás pustí třeba do strojovny tohoto vodního komplexu. Přijďte se s námi podívat, jak to funguje v zázemí, kde je obvykle vstup zakázán.

 

Open House Brno - Aquapark Kohoutovice
Open House Brno – Aquapark Kohoutovice

Městské lázně – Zábrdovice

Původní Lázně Zábrdovice spadají do slavné éry brněnského funkcionalismu. Roku 1929 byla vypsána soutěž, v níž zvítězil návrh Bohuslava Fuchse, který na něm při realizaci spolupracoval přímo s Městskými vodárnami. Celkové náklady na stavbu, která byla dokončena v červnu 1932, činily 7 500 000 Kčs. V létě zde společnost STAREZ – SPORT, a.s. provozuje oblíbené koupaliště, Open House vám ale představí lázně v době jejich zimního spánku.

→ Zábrdovická 158/13, Brno

Otevírací doba: 10:00 – 12:00

 

Open House Brno - Městské lázně – Zábrdovice
Open House Brno – Městské lázně – Zábrdovice

BVV – Brněnské výstaviště

→ Kapacita zaplněna!

Pavilon G je jednou z dominant brněnského výstaviště. Přestože přestavby a rekonstrukce nebyly vždy úplně šťastné, ta poslední v roce 1996 věž pavilonu zachránila a vysloužila si mimo jiné Grand Prix Obce architektů. Dílo architekta Bohumíra Čermáka, které bylo na počátku historie skleněných mrakodrapů tak můžeme obdivovat do dnes. A stejně jako v roce 1928, u příležitosti Výstavy soudobé kultury v Československu a oslav 10 let republiky, si můžete s Open House 2018 vystoupat na 45 metrovou vyhlídku a oslavit celou stovku!

→ Výstaviště 405/1, Brno

Komentované prohlídky: 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00

Registrace zde

Open House Brno - BVV - Brněnské výstaviště
Open House Brno – BVV – Brněnské výstaviště

Spielberk Office Centre

→ Kapacita komentovaných prohlídek zaplněna!

Spielberk Office Centre je soubor kancelářských budov a hotelu, navržený architekty ze Studia Acht. Centrálně umístěné jezero lemované zelení tvoří srdce prostoru a celek vytváří dokonalý poměr mezi pracovním a přírodním prostorem. Areál je přístupný pro veřejnost a protíná jej cyklostezka lemující řeku. Přístup chodců a cyklistů umožňuje také lávka přes řeku Svratku, která získala první místa v kategoriích estetika a technické řešení v mezinárodní soutěži Footbridge 2008.

→ Holandská 10, Brno

Komentované prohlídky: 9:00, 10:00, 11:00, 12:30, 13:30, 14:30

Registrace zde

Open House Brno - Spielberk Office Centre
Open House Brno – Spielberk Office Centre

Courtyard by Marriott Brno

→ Kapacita komentovaných prohlídek zaplněna!
Courtyard by Marriott Brno je čtyřhvězdičkový hotel s 201 pokoji a střešním apartmá s výhledem na centrum města. Design hotelu vychází ze skandinávské střídmosti, použity jsou kvalitní přírodní materiály – obklady z travertinu, dlažby z granitu, dubové parkety.
Zákoutími a vyhlídkami budov vás provedou přímo jejich zaměstnanci a v hotelu i sám architekt.
→ Holandská 12, Brno
Komentované prohlídky: 10:00, 11:00, 12:00 – s architektem, 14:00, 15:00, 16:00 – s personálem
Registrace zde – prohlídka s architektem
Registrace zde – prohlídka s personálem

Open House Brno - Courtyard by Marriott Brno
Open House Brno – Courtyard by Marriott Brno

DOMEQ

→ Přístupné pouze po předchozí rezervaci

DOMEQ je první koncept moderního bydlení pro studenty a mladé profesionály svého druhu v České republice. Unikátnost stavby je v myšlence společného bydlení, pohodlnosti, modernosti a skladbě nabízeného ubytování pro úspěšné mladé lidi. DOMEQ nabízí 159 pokojů různé velikosti. V přízemí jsou vybavené společenské prostory, recepce a prádelna, v nejvyšším podlaží je velká terasa s dech beroucím výhledem na město. Vše je vybudováno v duchu moderního designu a komfortu.

→ Dornych 47e, Brno

Komentované prohlídky: 9:00, 10:00, 11:00, 12:30, 13:30, 14:30

Registrace zde

Open House Brno - DOMEQ
Open House Brno – DOMEQ

FAB LAB

→ Kapacita komentovaných prohlídek zaplněna!

FabLab Brno je součástí celosvětového hnutí, jehož členy – tzv. makery – definuje to, že se nespokojí s hotovými produkty, které najdou v obchodě. Místo toho si na míru vyvíjí a vyrábí vlastní výrobky a postupy na jejich vylepšování pak sdílí mezi sebou. Hnutí je součástí více než tisíce certifikovaných laboratoří ve 102 zemích světa. Pojďte se s Open House nechat zatáhnout do světa techniky a omrknout, jak v Brně funguje digitální kutilství.

→ Purkyňova 127, Brno

Komentované prohlídky: 16:00, 17:00

Registrace zde

Open House Brno - FAB LAB
Open House Brno – FAB LAB

Biskupské gymnázium Brno

Budova gymnázia byla vystavěna na konci třicátých let minulého století na vrcholu Žlutého kopce v tehdy vznikající Masarykově čtvrti. Stavba s půdorysem ve tvaru latinského kříže tvoří západní dominantu Brna a poskytuje tak jedinečný výhled na celé město.
Po nuceném uzavření školy komunistickým režimem v roce 1950 zde sídlila Vojenská škola, později pak Stavební fakulta VUT. K původnímu účelu se vrátila až v roce 1991. V současné době na gymnáziu studuje okolo 840 studentů a právě někteří z nich vám při prohlídce podrobněji povypráví nejen o historii budovy.
→ Barvičova 85, Brno
Otevírací doba: 9:00 – 18:00

Open House Brno - Biskupské gymnázium Brno
Open House Brno – Biskupské gymnázium Brno

Impact Hub Brno

→ Přístupné pouze po předchozí rezervaci
Impact Hub Brno je otevřený prostor, který je součástí celosvětové sítě, která má již přes 100 členů. Hub sám sebe definuje jako inspirativní pracovní prostor kombinující výhody plně vybavené kanceláře, internetové kavárny a podnikatelského inkubátoru. Vznikl v roce 2015 přestavěním brownfieldu Výzkumného ústavu pletařského s myšlenkou zachování genia loci. V letošním roce byl hub více než dvojnásobně rozšířen. Pojďte se s Open House podívat, jak rekonstrukce dle návrhů architektonického studia Rala dopadla.
→ Cyrilská 7, Brno
Komentované prohlídky: 9:00, 10:00, 11:00

Registrace zde

Open House Brno - Impact Hub Brno
Open House Brno – Impact Hub Brno

Global IT Center

Global IT Center svým názvem trošku klame tělem. Jedná se sice o IT hub nadnárodní společnosti HeidelbergCement Group, její specializace je ovšem ve stavebních materiálech. V brněnské pobočce sídlí tři úrovně IT podpory a služeb, od základní podpory na IT Service Desku, přes správu serverů, datacenter a síťových technologií až po úzce specializované expertní týmy. Pojďte s Open House nahlédnout do nitra stavebních procesů okem IT technologií.

→ Škrobárenská 511/3, Brno

Otevírací doba: 9:00 – 18:00

Open House Brno - Global IT Center
Open House Brno – Global IT Center

Kolektory – Technické sítě města Brna a.s.

→ Kapacita zaplněna!

Pod moravskou metropolí se rozprostírá více než 21 kilometrů tunelů s horkovody, vodovodními trubkami, kabely elektrárenské společnosti i mobilních operátorů apod. Útroby technických sítí jsou nedílnou součástí fungování města. Na trase se seznámíte s moderní technickou stavbou, jejím provozem a údržbou. Open House nabízí jednu z posledních možností, jak nahlédnout do brněnského technického undergroundu, ale zároveň upozorňuje, že na tuto prohlídku je potřebná dobrá fyzická kondice, bude totiž nutné překonat mnoho příkrých schodů a žebříků. Takže buďte opatrní. Pro prohlídky v rámci Open house brno, platí stejné bezpečnostní standardy jako o běžných prohlídek. Více info zde

→ Josefská 706/19, Brno

Komentované prohlídky: 9:00, 10:00

Registrace zde

Open House Brno - Kolektory
Open House Brno – Kolektory

Divadlo BARKA, otevřený kulturní prostor Ligy vozíčkářů

Husův sbor v Králově Poli byl první postavenou stavbou kostelního charakteru husitské církve v Brně. V soutěži zvítězil návrh v konstruktivistickém stylu od architekta Josefa Nováka a během roku 1925 byla stavba realizována. V prvním patře se nachází bohoslužebna s oltářem a v přízemí byl vystavěn jednoduchý divadelní sál s pódiem, který kvůli požáru prošel rekonstrukcemi. Nároží stavby je tvořeno výraznou hranolovou věží se schodištěm a průčelí kostela je dokonce zapsáno na seznamu kulturních památek České republiky. V současné době je nájemcem divadla Liga vozíčkářů, která zde provozuje motivační prostor převážně pro amatérské a integrované soubory zabývající se tvorbou v oblasti divadla, tance, pohybového divadla.

→ Svatopluka Čecha 35a, Brno

Otevírací doba: 16:00 – 18:00

Open House Brno - Divadlo Barka
Open House Brno – Divadlo Barka

 

Pivovar Moravia

Historie značky Moravia začala již v 19. století a v roce 2016 se dočkala znovu obnovení. Nový pivovar vaří řemeslná, nefiltrovaná a nepasterovaná spodně kvašená piva, tzv. ležáky, při jejichž výrobě používá nejmodernější technologie současně s úctou k tradičnímu pivovarskému řemeslu a důrazem na výslednou kvalitu. Pojďte s Open House na ochutnávku.

→ Kytnerova 5, Brno

Otevírací doba: 13:00 – 18:00

Open House Brno - Pivovar Moravia
Open House Brno – Pivovar Moravia

 

UPOZORNĚNÍ: V průběhu akce budou pořizovány fotografie, které budou následně použity k marketingovým účelům TIC BRNO. Děkujeme za pochopení.