Vánoční náměstí Svobody

Náměstí Svobody je přirozeným středobodem Brna. V období adventu je „Svoboďák“ místem přátelských setkání a zábavy.

Najdete tu tradiční vánoční strom, letos téměř 20 metrů vysoký. Náměstí bude vévodit bílá kopule zimního baru s oblíbenými brněnskými nápoji, ale i drinky světové kvality. Stylové dárky pod stromeček nakoupíte při akci December Design Days ve skleněných city modulech.

Unikátem náměstí Svobody je každodenní hudební a kulturní program, který přes den dotvoří adventní atmosféru a večer pak vytvoří kulisu pro zábavu s přáteli a blízkými. Začíná již v dopoledních hodinách vystoupeními dětí z mateřských, základních či základních uměleckých škol a souborů. Odpoledne pak pokračují divadelní vystoupení a každý den zakončí koncerty různých žánrů od swingu, jazzu, popu až po folklor. Nechybí Adventní koncerty České televize, Čtení dětem, Mikuláš nebo akce Česko zpívá koledy. Každodenní program naleznete v kalendáři akcí.

Zimní bar

Buďme světoví! Bílá kupole – Zimní bar – letos nabízí vánoční drinky z celého světa. Ovšem ani na tradice nedáme dopustit.

Na 5 barech (3 uvnitř a 2 vně kupole) tak můžete ochutnat tradiční brněnský Turbomošt®, Anton aus Tirol, Slovenskou strelu nebo Kokosy na sněhu spolu s cizokrajnými variacemi na krémový Eggnog a Flip či opravdu starými punči z minulých století.

No a kdo chce, může si dát klidně i Negroni nebo Old fashioned, prémiových lahví na to bude dost!

December Design Days

Brněnské Vánoce žijí designem. Pokud chcete originální vánoční dárky s puncem kvality, nevynechejte od 1. do 17. prosince návštěvu dvou skleněných city modulů.

Své výrobky představí tvůrci, kteří navrhují módní doplňky, šperky, oblečení, porcelán či tvoří své vlastní umění.

Kdo se na December Design Days představí

Od 1. do 3. prosince 2017

Jsem StudioŠperky a světelné objekty vyráběné pomocí 3D tiskárny

Nápady pro AničkuDárky – inspirace na tvoření s dětmi různých věkových kategorií

Agapornis LuisTašky, psaníčka, peněženky, obaly na knihy, či mobily, šperky, závěsné dekorace.

PlevelKvětinářství. Výtvarný projekt, malé, české, ekologické květinářství

Od 1. do 17. prosince 2017

TOTUMOŠperky, jejichž inspirací a materiálem je nekonečná rozmanitost jihoamerické přírody.

Od 4. do 7. prosince

Theó & CompanyOděvy, šperky, boty, tašky, grafiky, fotografie a obrazy, vybraný český a zahraniční design.

Marie MukařovskáOděv. Kábáty, topy, sukně a šaty v příjemných střizích i materiálech vlně, hedvábí, kašmíru, a par efektů jako jsou třásně, filtry.

Dlouhá punčochaDětské knihkupectví

Od 8. do 14. prosince 2017

MORROWSDesign a výroba módních i interiérových doplňků z plsti, kůže a kartonu

ARKISkandinávská a severská dekorace, hračky a české knihy pro děti.

Od 8. do 10. prosince 2017

Jindřich Plotica SteinAutorské šperky (litá mosaz galvanicky postříbřená) a číše (litá mosaz galvanicky postříbřená, sklo a drahé kameny)

Od 11. do 14. prosince 2017

Lustry LuminanceOriginální osvětlení. Křišťálové lustry v nové podobě.

Od 15. do 17. prosince 2017

REPARÁDAMódní dílna inspirující se ve vintage střizích a myšlenkách slow fashion. Sukně a šaty na míru.

KlukovnaŠiroký výběr stylových doplňků pro muže.

iUmeni.cz – Originální autorské knihy a didaktické pomůcky českých výtvarníků. Knihy o designu, umění a architektuře. (Brno)

Suvenýry

V Brně se nemusíte honit ani stát frontu na vkusné suvenýry. Originálním vánočním suvenýrem je nejen vratný keramický hrnek na nápoje. Ve skleněném city modulu najdete mnohem víc.

Novou kolekci speciálně pro Brněnské Vánoce 2017 vytvořila Vendula Chalánková. Ta vytváří vlastní kolekce šperků, hraček a je autorkou mnoha komiksů. Svůj originální styl přenesla na novou kolekci hrnků, ale také na chňapky, polštáře, čokolády či mentolky.

V adventním čase se o slovo hlásí také časostroj. Kuličky z něj budou padat od první adventní neděle 3. 12. až do neděle 24. 12. A to každou celou hodinu od 11 hodin do 23 hodin. Tedy 13 kuliček každý den, za celý advent to bude 286 kuliček. Kuličky mají nový vánoční motiv – červené srdíčko s letopočtem 2017.

Virtuální realita a EnPlug

Nepřeje letošnímu adventu počasí? Nevadí! Ve virtuální realitě vstoupíte přímo do zasněženého náměstí Svobody. Chybí vám vláček? Nasedněte do něj! Chcete si zahrát koulovanou, zkusit ochránit vánoční strom před sněhuláky, nebo zachránit koťátko? To vše zažijete ve virtuálním světě. Navštivte prosklený modul a bavte se!

Všechny své zážitky z náměstí Svobody můžete sdílet s hastagem #brnenskevanoce. Na Instagramu se pak vaše fotky se objeví díky technologii n-plug na velkoplošném plátně u pódia.

Další oblíbené aktivity na pódiu na náměstí Svobody:

Adventní koncerty České televize

Nedělní večery vám na náměstí zpříjemní tradiční přímý přenos adventních koncertů.

Mikuláš

5. 12. od 16.30 hodin potkáte čertíka Čika, na pódiu nebude chybět ani Mikuláš a anděl. Všechny děti – hodné i ty zlobivé – se můžou těšit na dárky.

Čtení dětem

V letošním roce se oblíbeného cyklu Čtení dětem ujmou renomované instituce, které tu právě pro děti jsou. Konkrétně se představí Hvězdárna a planetárium Brno, SVČ Lužánky, Otevřená zahrada, Technické muzeum v Brně, Moravská galerie v Brně a další. Jaké příběhy budou číst, je zatím tajemství.

Česko zpívá koledy

Přijďte si zazpívat na tradiční akci s Brněnským deníkem 13. prosince v 18 hodin.

Charita

Ne všichni mají Vánoce bohaté a štědré. A protože advent je obdobím, kdy bychom se měli dělit s potřebnějšími, nabízejí Brněnské Vánoce 2017 několik možností, jak ukázat své dobré srdce a pomoci.

Charitě budou na náměstí patřit středy. Vždy od 12.30 do 14.30 hodin vybíráme peníze formou příspěvku do kasičky. Dostanete „něco dobrého na zub“ a poděkují vám lidé z Diecézní charity Brno, Dětského domova Dagmar a sdružení Vodicí pes.

Pod vánočním stromem na náměstí Svobody a na Dominikánském náměstí se konají tradiční sbírky Českého červeného kříže. Příspěvky poputují na ozdravné pobyty dětí ze SOS vesniček a seniorů, i na pomoc sociálně slabým osobám a rodinám.