Open House Brno 2019

Festival, který vám ukáže Brno tak, jak ho neznáte a chcete poznat! Open House podruhé v Brně!

Akce již proběhla

Brno - různá místa

Největší architektonická akce na světě se koná na všech kontinentech kromě Antarktidy a letos podruhé i v Brně. Open House Brno 2019 otevře 70 běžně nepřístupných míst a ta známá ukáže jinak. Festival proběhne o víkendu 13. a 14. dubna a vstup na něj je zdarma. Některá místa mají omezenou kapacitu a některá vyžadují registraci předem.

Rezervace budou spuštěny 8. dubna v 11.00 na IC Panenská a ve 12:00 online.

Open House Brno 2019 v číslech:

  • 2 dny
  • 70 míst
  • 100 dobrovolníků
  • Více než 500 prohlídkových hodin
  • 5.765 míst k registraci

V rámci Open House Brno 2019 zdarma nahlédnete do desítek budov, jejichž dveře jsou při běžném provozu zavřené. Vezmeme-li to od A do Z, tak od Alfa pasáže po Zámeček Hybeška; seřadíme-li je od nejstarší po nejnovější, tak od Domu pánů z Lipé (1589) po zbrusu nové kanceláře společnosti Avast (2018) v místě bývalé Vlněny.

Své dveře a brány otevřou různé typy staveb. Ty inženýrské reprezentuje například hráz vodní nádrže Brno nebo čistička odpadních vod, bytové hned několik vil, například Arnoldova či Giskrova, průmyslové stavby třeba pivovar Hauskrecht. Občanské stavby pro administrativu Kentico software nebo SAP Labs Czech Republic, pro cestovní ruch hotel Grand a Marriott, pro kulturu hned tři divadla nebo klub Šelepka. V nabídce najdete i stavby pro tělovýchovu a sport (Sokol Brno I) a stavby zdravotnické (Doléčovací a rehabilitační oddělení FN u sv. Anny v Brně nebo Městské lázně v Zábrdovicích).

Festival vás provede nejen centrem Brna, kde otevře budovu Ústavního soudu nebo zrekonstruovaný palác Jalta, ale zavede vás i do vzdálenějších městských částí.

V Řečkovicích otevře Kubovu vilu, v Bystrci zahájí plavební sezónu otevřením zázemí lodní dopravy a v Židenicích pozve do zařízení na energetické využívání odpadu (spalovny) SAKO Brno, a.s. Za příznivého počasí se otevřou i vyhlídky – nejvyšší budova ČR AZ Tower, střecha Besedního domu, sídla brněnské filharmonie, Biskupské gymnázium nebo věž pavilonu G a administrativní budova brněnského výstaviště.

Rezervace pro jednotlivá místa budou spuštěny 8. dubna 2019 v 12:00.

Ambasadory letošního ročníku jsou:

Petr Kvíčala

Petr Kvíčala je český malíř a pedagog, jenž patří k významným osobnostem české abstraktní malby. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let byl průkopníkem v objevování a prosazování ornamentu jako svébytného výrazového prvku. Patří ke generační vlně, která v této době razantně rozšířila a proměnila významový i formální půdorys českého umění.

Mezi svými generačními vrstevníky si více než třicet let drží nepřehlédnutelnou pozici především díky systematické linii práce, kterou neustále narušuje drobnými, razantními i excesivními experimenty. Bývalá mánička je po třiceti letech profesorem brněnské FaVU a nezpochybnitelným příslušníkem současného uměleckého establishmentu, nikoliv však cynickým řemeslníkem, ale stále pověst riskujícím idealistou.

Na jeho obrazy je zajímavé se dívat. Přinášejí něco, co nelze, na rozdíl od určitých projevů konceptuálního umění, popsat slovy. Jsou vnímatelné zrakem a často výhradně ve fyzické konfrontaci s originálem.

Petr Kvíčala je také znám mnoha svými malířskými environmentálními intervencemi do architektury a spoluprací s výtečnými architekty. Například stropní malba v Deutsche Bundesbank v Chemnitzu od architekta Josepa Lluíse Matea,  skleněná stěna polytechniky EPFL v Lausanne od architekta Ivana Kolečka či malby ve slavnostním sále divadla Reduta v Brně od architektonického sdružení DRNH.

Jeho videopozvánku naleznete zde.

Danuše Nerudová

Danuše Nerudová je česká ekonomka a vysokoškolská pedagožka, která se v únoru 2018 stala rektorkou Mendelovy univerzity v Brně. Bez zajímavosti jistě není, že je první ženou v této funkci. Profesní dráha historicky první rektorky zvolené do čela brněnské Mendelovy univerzity je navíc lemovaná přízvisky „nejmladší“.

Ekonomka Danuše Nerudová byla nejmladší vedoucí ústavu, nejmladší proděkankou i nejmladší profesorkou ve svém oboru. O tom, kam chce univerzitu směřovat, říká následující: „Chtěla bych, aby se z Mendelovy univerzity stala otevřená instituce a aby to byla instituce rovných příležitostí.“

Vystudovala obor hospodářská politika a správa na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Ve své vědecké práci se specializuje na problematiku daní a jejich harmonizaci s Evropskou unií. Její profesní dráhu doplňuje výzkum, jehož výsledky bere v potaz nejen Evropský parlament, ale také nezávislá komise pro reformu globálního zdanění. Rovnost a spravedlnost je pro ni důležitá i v oblasti finanční. Je předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody a razí také cestu spravedlivého zdanění, aby změnila přístup lidí k daním. „Představujeme si to tak, že každý zaplatí férovou část do rozpočtu. Nebudeme přece nadměrně zatěžovat práci jen proto, že vybrat daň od zaměstnanců je jednodušší než od firem,“ vysvětlila v lednu 2019 v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Její videopozvánku naleznete zde.

 

Pořadateli akce jsou TIC BRNO, p.o. a Spolek Kultura & Management, z.s.

Open House Brno is part of the Open House Worldwide Family.

 

Chcete se stát součástí týmu? Napište na mail dobrovolnici@openhousebrno.cz

Přehrát video

Open House Brno 2019 - pozvánka

Open House Brno 2019