Fenomény

Rádiová mafie

Předchozí Následující
  • Na brněnských internetech vysílá už druhou dekádu komunitní Radio R. Aktuální stav členské základny bude něco přes stovku, za dobu jeho existence jím však prošlo už dobře přes tisíc lidí. Největší nezisková mediální organizace v Česku a na Slovensku, dobrovolnické rádio, poskytuje talentům a nadšencům zázemí a prostor k seberealizaci.

Radio R má osm redakcí včetně zpravodajské, literární nebo lifestylové. Má zakódovaný vysoký standard kvality hudby, kterou můžete poslouchat nonstop a hlavně bez reklam. Pokud tedy zrovna neběží některý z originálních pořadů. Jejich záběr, hloubka i provedení vás může překvapit; fakt je, že něco takového nikde jinde neuslyšíte. Největší devízou této stanice je totiž absolutní svoboda projevu. Pokud máte co říct a stanete se součástí komunity, dostanete svůj prostor v éteru. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zřejmě brněnské internety často neladí; naštěstí.

Nebuď jak Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a pusť si Radio R

Superhrdinové zvou na Bazárek Radia R Radio R

Rozhlas v dnešní době není jen o vysílání. Tak i Radio R má své grafické designéry, DJe, filmaře nebo fotografy. Komunikují na všech sociálních sítích a pořádají četné společenské akce. Přibližují se na nich svým posluchačům a zároveň budují komunitu. Právě na ní a na vztazích totiž v Radiu R vše stojí.

Přehrát video

Náborové video

Přidej se k nám.

Většina členů jsou studenti. Rádio pořádá nábor dvakrát ročně v návaznosti na začátek semestru. Funguje jako inkubátor talentů. Setkávají se tam ti, kteří chtějí dělat něco víc a zde mohou experimentovat, sdílet a rozvíjet své schopnosti. Zbytek členů jsou rozhlasoví fanoušci a amatéři, kteří udržují dlouhodobější charakter komunity. Společně pořádají koncerty, vystoupení, showcasy, autorská čtení, pikniky, exkurze, jezdí spolu na výlety, dovolené nebo do sklípku. Zvládnou uspořádat benefiční běžecký závod i mezinárodní rozhlasovou konferenci.

Ahoj. Chcu poděkovat všem za včerejší vítání nováčků. Něco tak perfektního, přátelskýho a magickýho sem za celou dobu svýho sedmiletýho vysokoškolskýho řádění nezažil. Poklona. Jestli mě něco štve, že sem se k Vám přidal až tak kur**sky pozdě. #wastingmyyoungyears #nevermore #isthislove?

Jakub Strouhal Nováček Radia R

Přehrát video

Podzim 2017

Vítání nováčků

Lidé Radia R (název jejich neveřejné organizační skupiny na Facebooku) postupně prostupují českým mediálním prostorem a nejen jím. Vídáte je v televizi, slyšíte v rozhlase, čtete si jejich knihy, anebo cvičíte na jejich trénincích, učí vaše děti, nosíte jejich módu. Když se při náborovém pohovoru přijímací komise zeptala jedné uchazečky, co o „eRku“ ví, odpověděla, že jde o sektu. Taková nálepka sice všechny přítomné pobavila, ale není tak úplně neopodstatněná. Já však dávám přednost výrazu mafie. Jak jednou projdete přijímacím rituálem, získáte „rodinu“, na niž se můžete spolehnout. Její vliv sahá daleko, a když je něco potřeba, vždy se máte na koho obrátit. Když se minulý rok rozšířila zpráva o vraždě slovenského novináře a jeho snoubenky, stačilo pár textovek, aby už ten večer lidi z rádia zorganizovali pietní setkání, které dále aktivizovalo společnost k dalším shromážděním a demonstracím.

Lidé uctívají památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové Jan Prokopius

Nejúspěšnější veřejnou akcí je Piknik Radia R pořádaný tradičně v květnu. Název odkazuje na svačinku v parku, ve skutečnosti však jde o polo(i)legální rave na tajném místě v městské džungli. Návštěvníci si musí dát trochu práci s hledáním, protože jde o „území nikoho“ mezi plaveckým stadionem a Boby centrem. Kdo Piknik najde, okusí svobodu freeparty v přírodě, hudební sety DJ týmu Radia R a vystoupení spřátelených kapel. Hraje se, dokud jede generátor nebo do příjezdu policie – za loňský ročník ještě čeká Station Managera správní řízení. Ona městská džungle 10 minut od trolejbusové zastávky Zimní stadion se má v blízké době přestavět na parkoviště. Nenechte si letošní, pravděpodobně poslední, piknik v této lokaci ujít a sledujte jejich facebook.

Přehrát video

Jaro 2017

Piknik Radia R

Pošli článek o lidech Radia R dál