Ghettofest proměňuje Brnox
8. června 2020
Vždy v červnu se “brněnský Bronx” otřese v základech pod nápory Ghettofestu. Odkloní se doprava a opomíjenou městskou část rozezní fascinující pouliční slavnost. Stále více se daří naplňovat i ty nejodvážnější záměry organizátorů – zlepšit zde život, probrat obyvatele z letargie a proměnit image ghetta v multikulturní živou čtvrť.
Festival navázal na historickou blokádu prvomájového neonacistického pochodu v roce 2011. Občanská společnost se tehdy semkla a ve výrazné přesile zasedla náckům přístup do ghetta, kam mířili. Od té doby patří k dobrému zvyku se sem alespoň jednou do roka vrátit a vyjádřit tím sounáležitost s místními. Lidé přitom už nemusí sedět na silnici, ale hřadují na obrubnících ulic Bratislavská, Hvězdova a Soudní. Časem přibylo posezení na dětském hřišti a nakonec se jistě dočkají i prvních laviček. Iniciativa Ghettofestu totiž s úklidem festivalu nekončí, působí nepřetržitě a na mnoha frontách.
Michajlov, Ghettofest 2018 Jaroslav Chromek
Umění ve veřejném prostoru
Dramaturgie se řídí mottem „pouliční festival pro všechny“ a sdružuje nesčetné umělecké formy od hudby, přes tanec až po vaření, graffiti nebo zahrádkaření. Místo a čas pak nejvýrazněji přesahuje výtvarně umělecká linie programu. S Ghettofestem spolupracovala i taková esa jako TIMO, nebo Kateřina Šedá.
(Na snímku neúplný) triptych s Romanem Onderkou namaloval TIMO pro první ročník Ghettofestu. Ghettofest
Tajemný street artista měl k prvnímu ročníku pomalovat fasádu bývalé věznice na Cejlu. Povolení od města nakonec nepřišlo, tak vytvořil satirický pop artový triptych s portrétem tehdejšího primátora. Jeho části se příležitostně objevují na dalších akcích a působí jako legendární připomínka starých časů. V dnešní době však už jeho práci na fasádě věznice najdete. Formou humorného komiksu zde zvěčnil typickou komunikaci při nabídkách spolupráce. Autor článku může potvrdit, že obdobným způsobem proběhla i kontaktáž před Ghettofestem.
TIMO na Káznici Ladislav Vencálek pro Divadelní noviny
Sociální architektka po ročním terénním výzkumu v lokalitě vydala nekonvenčního průvodce Brnox, jehož název se uchytil jako alternativa k nepříliš výstižnému Bronxu. Kniha vyvolala značný rozruch. Někteří místní ji odmítli jako povrchní a urážlivou, jiní nesouhlasili s žánrovým zařazením mezi průvodce, potažmo celkově zpochybňovali její literární status. Přesto se Brnox bleskově vyprodal a následně k tomu zajistil autorce ocenění Magnesia Litera. Brnox je k dostání na infocentrech TIC BRNO.
Kateřina Šedá zpovídá obyvatele Brnoxu Martin Hlavica
Káznice žije
Ghettofest těží z genia loci a do akce se mu daří zapojovat organizace z blízkého okolí. Epicentrum festivalu bývá na plácku s platany na Bratislavské poblíž Muzea romské kultury, jež je jedním z tradičních hlavních partnerů. Další soused je bývalá věznice ve správě TIC BRNO, o níž se už skoro dekádu hovoří jako budoucím kreativním inkubátoru.
Káznice Jaroslav Chromek
Definitivní přestavba pozdně barokní památky je sice stále v nedohlednu, dlouhodobé úsilí Ghettofestu, resp. organizujícího spolku Tripitaka tam však dokázalo spustit pomalý, ale slibný přerod. Od zpřístupnění věznice v den festivalu a komentovaných prohlídek, přes výstavy a instalace dospěli až k otevření komunitního centra Barvy brněnského Bronxu s kavárnou. Celoročně tam podporují divadelní, hudební, taneční, výtvarné a spolkové aktivity a budují tak otevřené a svébytné sousedství potenciálně nejzajímavější oblasti v Brně. Otevřela se zde také kancelář jihomoravské pobočky Paměti národa a ve spolupráci s TICem vznikl projekt „Káznice žije“, jenž místo systematicky a v několika rovinách oživuje kulturními akcemi, nebo pravidelnými bohoslužbami ve vězeňské kapli. TIC podpořil i nejnovější přírůstek v katalogu nájemců – nahrávací studio Káznice LIVE! Budova tak postupně skutečně začíná plnit roli kreativního inkubátoru i bez milionových investic.
Kavárna, Barvy brněnského Bronxu Káznice žije
Park Eugena Horvátha
Zvýšený zájem o vyloučenou lokalitu přesto pohnul město k činům, když kousek výš po ulici Hvězdové zřídilo historicky první park a dětské hřiště v jednom. Nové sídlo zde našlo romské středisko DROM, další z hlavních partnerů Ghettofestu a jedna z prvních nevládních organizací v Česku. Brzy po přestěhování sehrála klíčovou roli v pojmenování parku podle místní muzikantské legendy Eugena „Janka“ Horvátha. Nevyšlo to na první pokus, ale po shromáždění 300 podpisů na petici se skutečně původní park Hvězdička přejmenoval na Park Eugena Horvátha – první prostor v Česku nazvaný po romské osobnosti.
Romské středisko DROM v Parku Eugena Horvátha Jaroslav Chromek
Sociální architektura v praxi
Nejnovější aktivity v ghettu má na svědomí opět Kateřina Šedá, která ostatně netají, že když se pustí do projektu, pracuje na něm už navždy. Vloni přišla s druhým kolem svého působení v lokalitě a pod záštitou Kanceláře architekta města Brna navrhla její komplexní revitalizaci. Součástí má být originální mobiliář, vizuální styl a konečně přeměna parkoviště na Bratislavské v náměstíčko Pod platany. To znovu utvoří přirozené a malebné centrum Brnoxu s posezením.
Ghettofest 2019
Ochutnávka jedinečné atmosféry jedinečného festivalu
Ghettofest 26. – 27. června 2020
Za akcí stojí lidé, kteří v lokalitě žijí, žili nebo k ní mají blízký vztah. Většina jsou dobrovolníci, což běžně platí i pro vystupující. Mezi umělci patří k dobrému tónu vystoupit na Ghettofestu zadarmo nebo za cesťák. Letošní ročník postihla korona krize, ale vypadá to na příběh se šťastným koncem. Deváté pokračování je ohlášeno na 26. až 27. června, organizátoři podobu akce upravili současným podmínkám a chystají se vytvořit mapu lokality s představením zajímavých míst, aktivit a společných srdečních záležitostí. Pokud budete v Brně, nenechte si tuto jedinečnou událost ujít a staňte se součástí mapy. Pokud nejste brněnští, přijeďte.
Jan Gerych
(Autor se podílel na přípravě prvního a druhého ročníku Ghettofestu, působil jako kurátor umělecké části, moderátor a několikrát zde vystoupil jako performer.)
Rozklikněte si foto reportáž Jaroslava Chromka z ročníku 2018
Pošli Ghettofest ven z ghetta.
Fenomén je dílem konkrétního autora, nevyjadřuje oficiální stanovisko města Brna ani TIC BRNO.