Janáček Theatre (Janáčkovo divadlo) – National Theatre Brno

Limitless – Hungarian National Ballet Budapest

  • The event has taken place

  • Rooseveltova 31/7
    Brno 60200

The evening of the three world choreographies:

TROY GAME – WITH AMAZONS / Robert North

BEDROOM FOLK / Sharon Eyal, Gai Behar

THE VERTIGINOUS THRILL OF EXACTITUDE / William Forsythe

Robert North / Bob Downes
TROY GAME – WITH AMAZONS
Jednoaktová baletní parodie na muže – ženská verze
(1974, Liverpool)

Nejslavnější kus amerického tanečníka a choreografa Roberta Northa je taneční parodie. Jeho satirické zobrazení „macho muže“ je postaveno na prvcích bojového umění a kulturistiky v humorné – a mimořádně fyzicky náročné – choreografii, původně pouze v podání mužů. Premiéru uvedl Maďarský národní balet v roce 2014 a ve stejném roce vstoupil do baletní historie tím, že jako první v Evropě nastudoval parodii na parodii: ženskou verzi Trojských her, kde stejnou choreografii tančí místo mužů ženy. Ženská verze se objevila poprvé na gala představeni ke 130 letům výročí Maďarské opery 27. září 2014.

Choreografie: Robert North
Hudba: Bob Downes
Kostýmy: Peter Farmer
Světelný design: Kirk Bookman
Scénografie: Julian Moss
Baletní mistryně: Angéla Kövessy

     

Sharon Eyal / Gai Behar / Ori Lichtik
BEDROOM FOLK
Jednoaktový balet
(2015, Amsterdam)

Sharon Eyal a Gai Behar patří mezi nejzajímavější a nejoriginálnější kreativní páry současného tance. Sharon Eyal se narodila v Jeruzalémě a byla tanečnicí a později choreografkou v předním izraelském souboru Batsheva Dance Company, z nějž v roce 2013 odešla a založila vlastní soubor L-E-V. Její tvůrčí i životní partner Gai Behar je DJ a odborník na undergroundovou kulturu v Tel Avivu.

V roce 2015 pro nizozemské taneční soubor NDT1 nastudovali balet Bedroom Folk, který se stal součástí taneční show Strong Language. Hudba, tanec a světlo hrají v jejich choreografii trvající o něco málo přes půl hodiny stejně důležitou roli. Tento baletní kus, který propojuje čisté, jedinečné a exotické taneční prvky se sugestivními barvami a světlem, má fascinující atmosféru, která je zároveň vážná a nevážná. Je to řízený chaos, který ukazuje, kudy by se mohla ubírat budoucnost.

Autor a choreograf: Sharon Eyal
Asistent autora a choreograf: Gai Behar
Hudba: Ori Lichtik
Světelný design: Thierry Dreyfus
Kostýmy: Rebecca Hytting
Baletní mistři: Olivia Ancona, Marianna Venekei

 

William Forsythe / Franz Schubert
THE VERTIGINOUS THRILL OF EXACTITUDE
Jednoaktový balet
(1996, Frankfurt)

Americký tanečník a choreograf William Forsythe začal vytvářet vlastní taneční inscenace ve stuttgartském baletu. V roce 1984 byl jmenován do čela baletu ve Frankfurtu, kde zůstal v této klíčové roli do roku 2004. Za svůj největší idol považuje George Balanchina. Pro jeho tvorbu je typické využití klasické techniky, z níž vychází, ale kterou promýšlí až do extrému. Příkladem je jeho 11minutový kus The Vertiginous Thrill of Exactitude pro tři tanečnice a dva tanečníky: sóla, pas de deux, pas de trois a ansámblové tance bez děje na virtuózní a majestátní závěrečnou větu Schubertovy „Velké“ deváté symfonie.

Tato pocta klasické technice se dnes považuje za jeden z nejnáročnějších krátkých baletů vůbec. Tento balet je po In the Middle, Somewhat Elevated druhou Forsytheovou choreografií, která se dostala do repertoáru Maďarského národního baletu.

Choreografie: William Forsythe
Hudba: Franz Schubert
Scénografie a světelný design: William Forsythe
Kostýmy: Stephen Galloway
Technická supervize: Sebastian Rietz
Baletní mistři: Amy Raymond, Agnes Noltenius, Edit Rujsz

More information

When the event takes place

29. january 2019 - 19:00

More information and contacts

Rooseveltova 31/7
Brno 60200

542 158 120
obchodni@ndbrno.cz

Tell your friends about this event!

Share on Facebook