Technické muzeum v Brně

Zažij svět nevidomých

  • Akce již proběhla

  • Technické muzeum v Brně
    Purkyňova 2950/105
    Brno 612 00

Ve světě je zhruba 300 miliónů (evidovaných) lidí s těžkým postižením zraku, z toho téměř 40 miliónů zcela nevidomých. Jak vypadá jejich každodenní život? Vyzkoušet si to budou moci zájemci na akci Technického muzea v Brně. V sobotu 13. listopadu 2021 se v prostorách budovy  muzea v Brně – Králově Poli uskuteční akce s aktivitami nejen pro děti  Zažij svět nevidomých. Třináctý listopad si každoročně veřejnost připomíná jako Mezinárodní den nevidomých. V tento den se narodil v roce 1745 narodil Valentin Haüy, zakladatel prvního výchovného a vzdělávacího ústavu pro nevidomé v Paříži.

„Technické muzeum v Brně má jako jediné v České republice obor Slepecká historie,“ říká garantka Barbora Kopecká. „Společně s námi na akci, kterou pořádáme k Mezinárodnímu dni nevidomých, se podílí i další významné organizace – Škola pro výcvik vodicích psů Milana Dvořáka, TyfloCentrum Brno, Tyfloservis Brno, Společnost pro ranou péči, SŠ, ZŠ a MŠ pro zdravotně znevýhodněné, Brno, Kamenomlýnská 2, Tandem Brno. Z Prahy přijede Odborná skupina pro bezbariérovou astronomii a kosmonautiku Nesmír. Od 10.00 do 14.00 bude zájemcům zdarma měřit zrak Ortoptika Brno.“

Od 10.00 do 16.30 bude ve všech patrech muzea probíhat program. Různá stanoviště nabídnou témata vztahující se k slabozrakým a nevidomým. Ve třetím patře v prostoru Technické herny najdou návštěvníci v tento den sportovní aktivity jako ping pong, zvukovou střelbu či ozvučený míč pro nevidomé (Tandem Brno a Český svaz zrakově postižených sportovců).
V prvním patře budou připravena interaktivní stanoviště, která představí činnosti typické pro jednotlivé denní období s názvy: Ráno, Dopoledne ve škole, Oběd, Odpoledne doma, Večer.

V prostorách expozice Parní motory se uskuteční v určitých časech ukázky výcviku vodicích psů, celodenní stanoviště pro práci s keramikou (TyfloCentrum Brno) a kulturní program. V jeho rámci vystoupí skupina V rytmu žáků SŠ, ZŠ a MŠ Kamenomlýnská 2.

„Součástí akce jsou také 4 workshopy, které pořádá nadace Světluška a skupina Nesmír, na téma Vzdělávání zrakově postižených nejen v přírodních vědách s využitím 3D tisku,“ informuje dále Barbora Kopecká. „Vzhledem k tomu, že kapacita workshopů je omezená, pouze 8 účastníků, žádáme zájemce o tuto dílnu, aby se hlásili předem na adrese akce@tmbrno.cz.“ Vstupné na akci je jednotné 20 Kč, na workshop z důvodu použitého materiálu 50 Kč.

Těžce zrakově postižení lidé jsou ti, kterým k normálnímu životu již nestačí dioptrické brýle. „Chtěli bychom,“ přeje si garantka, „aby vidící návštěvníci zažili alespoň jeden den v kůži nevidomého, a to doslova od rána do večera.“ A pokračuje dále: „Zavřete oči a spolehněte se na ostatní svoje smysly. Získejte nevšední zážitek ze světa, ve kterém nevidomí lidé žijí každý den,“ uzavírá Barbora Kopecká.

Podrobné a aktuální informace naleznete na https://www.tmbrno.cz/zazij-svet-nevidomych-program

Zažij svět nevidomých
Den s aktivitami nejen pro rodiny s dětmi
(pro lepší zážitek si zájemci mohou přinést vlastní šátek k zakrytí zraku)

  • sobota 13. listopad 2021
  • otevřeno 10.00–18.00
  • program 10.00–16.30
  • od 16.30 v expozici Parní stroje koncert skupiny The 6 Fireballs

Moderátor: Aleš Zbořil

Během akce je nutné dodržovat aktuální opatření Ministerstva zdravotnictví ČR proti šíření COVID-19.

Kdy se akce koná

13. listopad 2021 - 10:00–18:00

Vstupné

Dospělí20 Kč
Mládež (6-15 let)20 Kč
Děti (0-6 let)20 Kč
Senioři20 Kč
Studenti20 Kč

Více informací a kontakt

Technické muzeum v Brně
Purkyňova 2950/105
Brno 612 00

Událost na FB
Mgr. Barbora Kopecká
608 958 999
kopecka@tmbrno.cz

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku

COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!