Online

Zachraňte je a pak snězte – přednáška o starých sadech (online)

  • Akce již proběhla

  • Online

Příběh kláštera Porta Coeli – o starých klášterních sadech a odrůdách, jejich záchraně a také o tom, jak proměnit ovoce ve skvělý mošt nebo cider. Přednáška a diskuse nad dotazy.
Tomáš Jerry Blaha spolu s dalšími dobrovolníky obnovuje staré sady při klášteře Porta coeli v Předklášteří u Tišnova (kam pravidelně jezdí i Brontosauři). Ty byly delší dobu opuštěné a zarostly náletovými dřevinami.
Při své činnosti se dobrovolníci pro Porta coeli nezaměřují jen na prosté vyčištění a dosázení zpustlých sadů ale i na budoucí praktické využití extenzivních vysokokmenných sadů a starých a krajových odrůd jabloní v nich.
Tyto odrůdy často nejsou tak vizuálně atraktivní jako odrůdy moderní, závislé na chemizovaném intenzivním zemědělství a proto je málokdy můžete potkat v obchodě. Jsou ale zajímavé tím, že dokážou růst i v náročnějších polohách a také pestrostí vůní a chutí, která může vyniknout při výrobě moštů, ciderů, octů, marmelád ale i při sušení.
Právě kvůli výrobě jablečných derivátů strávil Tomáš tři měsíce na stáži na ciderové farmě v Bretani, i o tuto zkušenost se ve svém výstupu rád podělí.

 

Kdy se akce koná

27. říjen 2020 - 19:00

Vstupné

Zdarma

Více informací a kontakt

Online

Online

Událost na FB

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku

COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!