Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou

Za kováři na Šlakhamr

  • Akce již proběhla

  • Hamry nad Sázavou 591 01 Žďár nad Sázavou

V sobotu 7. 5. 2022 se kováři z různých míst České republiky se sjedou na památku ve správě Technického muzea v Brně, Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou.

Po celý den budou návštěvníkům předvádět své řemeslo, a to jak na mobilních výhních, tak i na velkém, vodou poháněném bucharu. Návštěvníci tak uvidí a uslyší buchar v jeho plné síle při práci. Šlakhamerský buchar je jedním z pěti plně funkčních zařízení v celé republice. Zájemci si na mobilních výhních a kovadlinách budou moci sami vyzkoušet, jak náročné je ukovat například i obyčejný hřebík.

Krátce z historie Šlakhamru:

Osídlení zdejší oblasti je spojeno s řádem cisterciáků ze žďárského kláštera, kteří zde zakládali hospodářské provozy. Původně středověký hamr – mechanická kovárna, měl za úkol zpracovávat železnou rudu těženou v okolí. Zanikl v 17. století. Mlýnský náhon byl poté využit pro obilní mlýn, který pracoval až do období druhé světové války. Posledními majiteli byla mlynářská rodina Brdíčků. V roce 2011 zde Technické muzeum v Brně otevřelo expozici věnovanou hamernictví, dřevařství a bydlení za posledních majitelů. Jádrem expozice je plně funkční hamerské zařízení, získané z nářaďového hamru v Podhůří u Nepomuku, na kterém při speciálních akcích pracují kováři. Při běžných prohlídkách je návštěvníkům předváděna činnost vodního kola, potřebného pro provoz hamerského kladiva. Památka se nachází na Českomoravské vrchovině, nedaleko města Žďár nad Sázavou, v zalesněném údolí řeky Sázavy v katastru obce Hamry nad Sázavou.

Kdy se akce koná

7. květen 2022 - 10:00–17:00

Vstupné

Rodinné vstupné 40 Kč.

Dospělí50 Kč
Mládež (6-15 let)25 Kč
Studenti25 Kč
Senioři25 Kč

Více informací a kontakt

Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou

Hamry nad Sázavou 591 01 Žďár nad Sázavou

Událost na FB
Mgr. Hana Bartošová
778522503
bartosova@tmbrno.cz