Vila Stiassni

Z Vídně na sever

Předchozí Následující
  • Akce již proběhla

  • Hroznová 14
    Brno 60300

Dvě páteřní železniční tratě České republiky

Stavba prvních železnic bývalého Rakouska–Uherska byla vyvolána soukromou iniciativou a podpořena privátními prostředky. První parostrojní železnice habsburské monarchie byla Severní dráha císaře Ferdinanda. Směřovala z Vídně na sever přes Moravu a Slezsko k solným dolům u Bochnie v polské Haliči. Program státní železniční sítě schválený v roce 1841 měl nadto zajistit výstavbu nejdůležitějších tratí na náklady státu. Cílem bylo propojení všech rakouských provincií a významných přístavů s Vídní. Severní státní dráha vytvořila spojení Vídně s Prahou a napojení na saské železnice. Tratě Severní dráhy císaře Ferdinanda a Severní státní dráhy se později staly páteří železniční sítě České republiky.

Výzkum publikovaný prostřednictvím dvou samostatných monografií Aleny Borovcové je zprostředkován formou výstavy, která se zaměřuje zejména na první období výstavby a provozu Severní dráhy císaře Ferdinanda a Severní státní dráhy. Státní dráha byla po deseti letech provozu prodána soukromé společnosti. Další stavební vývoj je sledován do doby zestátnění obou dopravců.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje.

Kdy se akce koná

31. květen–29. září 2019
Otevřeno vždy v pátek, o víkendu a v pondělí od 10:00 do 17:00.

Vstupné

Jednotné vstupné činí 30 Kč a zahrnuje vstup do jedné z největších vilových zahrad založených v meziválečném Československu.

Více informací a kontakt

Hroznová 14
Brno 60300

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku