Hrad Špilberk

Výstava Jan Hendrych 85 na Špilberku

  • Akce již proběhla

  • Hrad Špilberk Muzeum města Brna

Při příležitosti nedávného půlkulatého životního jubilea sochaře, malíře, restaurátora a profesora Jana Hendrycha se Muzeum města Brna rozhodlo uspořádat výstavu Jan Hendrych 85, která není jen klasickou interiérovou výstavou, ale bude mít zajímavý přesah až do exteriérů hradu.

V západním křídle uvnitř hradu jsou komornější díla, skrze která návštěvník nahlédne do několika tematických celků i časových etap Hendrychovy tvorby: portrétních hlav, figur, kabátů, mostů a bran, jimiž autor představuje svůj způsob myšlení, život a přístup k tvorbě, kterou mimo jiné ovlivnila nehostinná doba normalizace, bezčasí a komunistický režim.

Na venkovních prostranstvích hradu pak stojí díla v životním a nadživotním měřítku.

Jihovýchodní bastion osídluje soubor soch z kovu a smaltu, které Hendrych vytvořil během ostravského sympozia Smalt Art.

Protější jihozápadní bastion hostí skupinu betonových figur. Je to právě figura, která tvoří hlavní osu umělcovy tvorby a stala se pro něj symbolem lidské mytologie.

Setkáním s oběma skupinami soch, smaltovými i betonovými, instalovanými do podnětného dialogu s architekturou hradu i s výhledy na město, divák zakusí, jak citlivě Hendrychova socha reaguje na proměny světelných a atmosférických podmínek a jak silně dokáže ovládnout nejen okolní prostor, ale i emoce.

Stejně podmanivý účinek má i sochařský soubor Hendrychova žáka Adama Velíška, nazvaný Armáda, který je sestavený z šedesáti šesti psích bezhlavých torz, která doslova zaplnila hradní příkop.

Kdy se akce koná

1. březen 1970
1. březen 1970

Vstupné

Dospělí90 Kč
Mládež (6-15 let)55 Kč
Senioři55 Kč

Více informací a kontakt

Hrad Špilberk

Hrad Špilberk Muzeum města Brna

info@muzeumbrna.cz