Technické muzeum v Brně

Vladimír Remek – cesta ke hvězdám

  • Akce již proběhla

  • Purkyňova 2950/105
    Brno 61200

…  aneb 40 roků od letu prvního Čechoslováka do kosmu

Je 2. březen roku 1978,  15 hodin 28 minut. Na oběžnou dráhu planety Země vynáší raketa Sojuz-U kosmickou loď Sojuz 28. Míří k vesmírné orbitální stanici Saljut 6. Sojuz 28 má dvoučlenou posádku. Na její palubě je první kosmonaut z jiné země, než je Sovětský svaz nebo Spojené státy americké – Vladimír Remek. Československá kosmonautika slaví světový úspěch.

Letos je to přesně 40 let od tohoto letu do vesmíru. Vladimír Remek (1948)  a velitel lodi Alexej  Gubarev (1931-2015) prožili ve vesmíru 7 dní, 22 hodin, 17 minut. Jednalo se o první mezinárodní posádku v historii kosmických letů. V rámci programu Interkosmos se 3. března v 17 hodin a 6 minut spojila jejich loď s kosmickou orbitální  stanicí  Saljut 6 a Gubarev s Remkem se přivítali se členy posádky stanice Jurijem Romaněnkem (1944) a Georgijem Grečkem (1931). (Časové údaje jsou uvedené v UTC =světovém koordinovaném čase.)

 

Technické muzeum v Brně ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno nabízí návštěvníkům připomenutí tohoto výročí výstavou s názvem Vladimír Remek – cesta ke hvězdám aneb 40 roků od letu prvního Čechoslováka do kosmu. Kromě osobních věcí kosmonautů, původních obalů od potravin a fotografií se návštěvníci více dozvědí o programu Interkosmos.

Lahůdkou pro návštěvníky bude československá státní vlajka, kterou symbolicky položil na povrch Měsíce Eugene Cernan – poslední muž, který doposud vstoupil na tuto přirozenou družici Země. Cernan, velitel kosmické lodi Apollo 17, tak učinil z úcty ke svým předkům v roce 1972. O dvy roky později ji přivezl do Československa, ale nikdo se neodvážil ji z rukou amerického astronauta převzít. „Vlajka byla uložena díky tehdejšímu řediteli Astronomického ústavu ČSAV v podzemí největšího dalekohledu u nás. Po roce 1989 byla vlajka přenesena a vystavena na pilíři dalekohledu. Návštěvníci ondřejovské hvězdárny Astronomického ústavu AV ČR si ji mohou prohlédnout  z návštěvnické galerie dalekohledu při prohlídkách pro veřejnost vždy od května do září,“ uvedl Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR. Na brněnské výstavě bude k vidění pouze do konce března.

Další lahůdkou bude Krteček, známá dětská postavička, která se také proletěla kosmem. V roce 2011 ji do raketoplánu Endeavour vzal americký astronaut Andrew Feustel na Mezinárodní kosmickou stanici. Jak při návštěvě Československa Feustel uvedl, Krtek se mimo stanici nedostal, protože pro něj nikdo nevyrobil tak maličký skafandr. Většinu času se vznášel na stanici. Ale pozor, na zadečku má přišitý suchý zip, kterým jej kosmonauti mohli v případě potřeby přilepit na stěnu. Ovšem vesmírný Krteček je jiný než ti, které si lze koupit na Zemi. Celková hmotnost všeho, co si mohli vzít členové posádky na palubu, byla 700 gramů. Krteček tedy musel být co nejlehčí a navíc nehořlavý.

Československou státní vlajku do TMB zapůjčil Astronomický ústav Akademie věd České republiky. Krtka astronauta pak Astronomický ústav AV ČR / Česká kosmická kancelář / Velvyslanectví Spojených států amerických.

Jako doplnění výstavy Vladimír Remek – cesta ke hvězdám nabízíme pro malé i velké zájemce aktivity věnované vesmíru. Pokud si myslíte, že jste si výstavu prohlédli opravdu pozorně, bude pro vás snadné vyplnit kvíz o výpravě Vladimíra Remka do kosmu. Kvíz najdete přímo ve výstavě. Vyhrát můžete knížky o kosmonautice.

Interaktivní program dále pokračuje v Technické herně. Na časové ose si můžete vyzkoušet své znalosti z kosmonautiky od prvního Sputniku až po lety amerických raketoplánů. Dále můžete přiřazovat známé výroky k osobnostem, hledat rozdíly mezi obrázky nebo si zahrát domino. Chybět nebude ani oblíbené puzzle, tentokrát samozřejmě s tematikou vesmíru, a další aktivity.

Více informací

Kdy se akce koná

7. březen–10. červen 2018

Vstupné

Vstupné zahrnuje prohlídku všech muzejních expozic.

Dospělí130 Kč
Mládež (6-15 let)70 Kč
Senioři70 Kč

Více informací a kontakt

Purkyňova 2950/105
Brno 61200

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku