COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!

Stará radnice

UPROSTŘED & Maraton hudby Brno uvádí: JAN KAPR – Testimoniaze/ Svědectví

Předchozí Následující
  • Akce již proběhla

  • Nádvoří Staré radnice
    Radnická 8, Brno

Jan Kapr – Testimonianze/Svědectví pro 4 sólové nástroje a světlo. Brněnská premiéra skladby zapomenutého génia české nové hudby v unikátním scénickém provedení, k výročí srpna 1968.

Premiéra scénického koncertu Testimonianze / Svědectví Jana KAPRA zpřítomňuje skladatelovu osobní výpověď zlomového období jak v jeho osobním životě, tak i v širším společenském kontextu. Poprvé bude toto hudební dílo uvedeno ve své originální podobě pěti na sebe navazujících částí.

Na základě původních poznámek Jana KAPRA ke světelné režii vznikla nová autorská světelná a scénická koncepce, kterou vytvořil renomovaný lightdesignér a režisér Jan KOMÁREK. Tato originální a rozšířená koncepce světelné režie vede s KAPREM dialog napříč časem. Scénický koncert pracuje s Kaprovým hlasem z archivních magnetofonových pásků, jež komentuje skladby či techniku skládání. Do konceptu koncertu je zakomponována i složka živé moderace, která přibližuje např. dopis ŠOSTAKOVIČOVI a další zlomové momenty Kaprova života. Především však scénický koncert v přímé souvislosti s hudbou uvede vůbec poprvé části z unikátních soukromých filmových materiálů, které KAPR sám natáčel

KAPROVA hudba poprvé ozvučí jeho (původně němé) 8mm filmy a jeho hudba i poznámky pro světlo ožijí ve světové premiéře skladby, která od svého vzniku v roce 1968 ještě nikdy nemohla zaznít. Kaprův cit pro hudbu, obraz a světlo se díky tomuto projektu promění v jedinečný posluchačský i divácký zážitek.

Na provedení scénického koncertu spolupracují renomovaní umělci:

ELENA JIŘÍKOVSKÁ (housle)
Jako sólistka vystupuje s předními českými orchestry. Pořídila mnoho nahrávek pro Český rozhlas. Jako koncertní mistr Talichova komorního orchestru spolupracovala s řadou znamenitých umělců, jako jsou Josef SUK, Sir Charles MacKERRAS a Shlomo MINTZ. Spolupracuje také s Berlínským komorním orchestrem. Členka Janáčkova tria, primárius Škampova kvarteta.

PETR VALÁŠEK (basklarinet)
Člen souboru Clarinet Factory, vynikající improvizátor, multiinstrumentalista. Osobní přátelství s fenomenálním českým basklarinetistou Josefem HORÁKEM, pro kterého původně KAPR skladbu napsal.

DANIEL WIESNER (klavír)
Sólista a vyhledávaný komorní hráč. Intenzivně se věnuje soudobé hudbě, nahrává pravidelně pro Český rozhlas. V roce 2009 obdržel Cenu České hudební rady za vynikající interpretaci soudobé hudby a propagaci české tvorby.

TEODOR BRCKO (violoncello)
Sólista a komorní hráč. Věnuje se soudobé hudbě. Členem těles Tonhalle ZÜRICH, Solistes Européens LUXEMBOURG, Pražská komorní filharmonie.

JAN KOMÁREK (lightdesigner, režisér, choreograf)
Vyhledávaný autor řady divadelních, výtvarně vytříbených nezávislých projektů, nejčastěji ve spolupráci s nonverbálním divadlem, pohybovým divadlem a taneční scénou. Pracoval pro divadelní a taneční soubory v TORONTU a MONTREALU, kde získal několik prestižních cen Dora Mavor MOORE za nejlepší představení, režii, světelný design a hudbu. V České republice získal mezinárodní porotou udělovanou cenu Tanec Praha 2012 za nejlepší světelný design a také cenu Osobnost roku, udělovanou festivalem Next wave. Jako lightdesigner spolupracuje pravidelně např. s orchestrem BERG

O Janu KAPROVI zároveň vzniká dokumentární film v režii Lucie KRÁLOVÉ pro Českou televizi, jehož bude tento koncert součástí. V jednání je i rozhlasový dokument pro Český rozhlas 3 Vltava.

Proč Jan KAPR v BRNĚ? Jan KAPR je spjat s BRNEM, kde v letech 1961 – 1969 působil jako profesor skladby na JAMU a k jeho žákům patřily takové osobnosti jako Evžen ZÁMEČNÍK, Petr FIALA či Miloš ŠTĚDROŇ. Autorkou životopisu Jana KAPRA je brněnská muzikoložka Jindřiška BÁRTOVÁ. Na půdě JAMU se v roce 2014 též konala konference k 100. výročí od narození Jana KAPRA.

JAN KAPR – výrazná osobnost české hudby 2. poloviny 20. století s osudem charakterizujícím složitost doby, ve které žil. Od 16 let po úrazu páteře trvale invalidní, zároveň nositel olympijské medaile z LONDÝNA 1948 za skladbu „Maratón“. Na začátku 50. let krátce opojen tvorbou masových písní, budovatelských kantát, ale i hudby k filmům – v roce 1951 obdržel Stalinovu cenu za hudbu k filmu „Nové Československo“. Po brzkém vystřízlivění hledá svůj osobní skladatelský rukopis, vymýšlí originální skladebnou metodu konstant.

Inovátor, experimentátor – jako jeden z prvních v Československu píše elektroakustickou kompozici. Jeho skladby jsou vysoce ceněny v zahraničí – cena Mezinárodní tribuny skladatelů UNESCO (1968). V roce 1968 se Jan KAPR veřejně nesouhlasně vyjadřuje k okupaci, následuje zákaz tvorby. KAPR se nevzdává a geniální kaligrafickou technikou dokonalého grafického zápisu skladeb na speciální blány tvoří vlastní vydání děl, která posílá do ciziny, kde následujících 20 let uvádějí přední sólisté a hudební tělesa premiéry jeho děl.

Závažná a unikátní skladba Svědectví pro basklarinet, housle, klavír, violoncello a světelnou režii vzniká jako reakce na události roku 1968. Jak KAPR sám píše: „Svědectví je míněno jako výpověď o člověku a o době skrze monology a rozhovory jednotlivých nástrojů…“ Dílo ve své originální podobě nikdy nezaznělo, kvůli zákazu uvádění Kaprových děl na českých pódiích.

V roce 2018 se protínají dvě životní zlomová data skladatele Jana KAPRA. Uplyne 30 let od KAPROVY smrti a 50 let od jeho vyjádření otevřeného nesouhlasu se srpnovou okupací ČSSR.

 

Festival se koná pod záštitou primátora města Brna Ing. Petra Vokřála a Městské části Brno-střed.

Na akcích festivalu UPROSTŘED jsou pořizovány audiovizuální záznamy a fotografie. Návštěvníci svou účastí dávají souhlas s jejich publikováním. Více o souhlasu naleznete zde.

Více informací

Kdy se akce koná

12. srpen 2018 - 21:00–23:00

Více informací a kontakt

Nádvoří Staré radnice
Radnická 8, Brno

kocmankova@kaveeska.cz

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku