Technické muzeum v Brně

Umění emailu / Technika smaltu

  • Akce již proběhla

  • Purkyňova 2950/105
    Brno 61200

Výstava odkrývá tajemství techniky, která prostřednictvím ohně spojuje dva tak rozdílné materiály, jako jsou kov a sklo.

Nabízí souhrnný pohled na historii emailu/smaltu, který se již přes tři tisíce let používá k výzdobě i ochraně kovových předmětů. Jedná se o vůbec první projekt v České republice, který se věnuje tomuto tématu v takovém rozsahu.

První část výstavy představuje dějiny emailérství od starověku do počátku 20. století prostřednictvím rozsáhlé kolekce předmětů z řady českých a slovenských muzeí, galerií i soukromých sbírek. Emailové aplikace najdeme na různorodé škále artefaktů od liturgických a korunovačních klenotů přes šperky či miniatury až po hodinky. Zahraniční unikáty jsou prezentovány na fotografiích, díky spolupráci s institucemi jako British Museum, Victoria & Albert Museum, Metropolitní muzeum umění v New Yorku apod.

Druhá část výstavy je věnována technickému smaltu, se kterým se setkáváme doslova od rána do večera. Každý zná smaltované nádobí, cedule a vany, ale možná někoho překvapí, že smalt je i hi-tech technologií budoucnosti. Výstava přiblíží také problematiku restaurování artefaktů zdobených emailem a prezentuje díla současných tvůrců využívajících techniky emailu/smaltu v umělecké tvorbě. Součástí výstavy je interaktivní koutek pro děti i dospělé.

Doprovodné výstavy

31. 10. – 30. 12. 2017
Smaltování ve výtvarném klubu Artissimo

2. 1. – 30. 3. 2018
Výstava ze soukromé sbírky vyznamenání a odznaků Československa

1. 4. – 3. 6. 2018
Současný emailový šperk v tvorbě domácích i zahraničních autorů

Více informací

Kdy se akce koná

31. říjen 2017–3. červen 2018

Vstupné

Vstupné podle platného ceníku vstupenek do muzea.

Více informací a kontakt

Purkyňova 2950/105
Brno 61200

541 421 416
stohrova@technicalmuseum.cz