Tomáš Hlavenka: Dobrodružství v zemi marketů

Moravská zemská knihovna

Tomáš Hlavenka: Dobrodružství v zemi marketů

Předchozí Následující
  • Akce již proběhla

  • Kounicova 65a
    Brno 601 87

omáš Hlavenka si pro svůj projekt Dobrodružství v zemi marketů vybral nezastřešené atrium. Prostor se zeleným porostem je v současné době pro čtenáře nepřístupný a díky jeho nevyužívání tvoří mírnou divočinu uprostřed moderní budovy knihovny. Do tohoto uzavřeného prostoru je však vidět ze všech otevřených podlaží knihovny sloužících čtenářské veřejnosti. V autorově pojetí atrium představuje romantický kaňon či kotlinu, kam umístil chatu s trampskými atributy (ohniště, totem), do scény zakomponoval i přítomné dekorativní architektonické prvky (např. koryto potoka s lávkou).

Instalace je vytvořena ze sortimentu nakoupeného v tzv. hobbymarketech v oddělení „Dům a zahrada”. Vybrané předměty (např. bambus, mulčovací kůra, maskáčová plachta, umělé dřevo a dekorace) použil autor jako ready made, jež podpořil vlastní invencí či konkrétním umístěním do sochařské kompozice. Každá část výjevu má svůj pečlivě promyšlený význam z hlediska materiálu i obsahu, zpracování nebo určité kombinace materiálů. Do instalace jsou zasazeny i symbolické artefakty (např. hlava tonoucího, temný obrys postavy), jež umožňují číst a rozplétat určitý příběh a dodávají výjevu možný apokalyptický rozměr. Návštěvníci knihovny měli u projektu Tomáše Hlavenky nečekanou, ale mimořádnou možnost od začátku sledovat autora při tvorbě doslova jako ve výloze a měli příležitost také průběžně zaznamenávat postupné utváření instalace.

Scéna je do značné míry zrcadlem dnešní doby, českého člověka, pro kterého je důležitou lidskou potřebou mít své koníčky nebo-li hobby. V části populace se typicky jedná o chatařství, amatérské kutilství a nakupování, potřebu utváření svého naaranžovaného prostředí doma, na zahradě, na chatě. Instalace odkazuje na proměny společnosti a přírody, nevyhnutelný přerod, jež přináší ztráty i nové hodnoty. Řetězce hobby prodejen s nabídkou polotovarů i hotových dílců a okrasných doplňků do značné míry utváří měřítko současného lidského estetického cítění.

A tak místo pro foglarovskou chatu v jezerní kotlině a s ním spojená dobrodružství paradoxně nacházíme v nitru knihovny v centru města, i když mnozí z nás je kdysi hledali v příměstské divočině. Pro čtenáře knihovny to může být ovšem nečekaný objev a impuls, že do vysněného prostředí se mohou přenést pomocí knih uchovaných právě uvnitř budovy.

Kdy se akce koná

10. říjen 2018–6. leden 2019

Vstupné

Zdarma

Více informací a kontakt

Kounicova 65a
Brno 601 87

Událost na FB

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku