Urban centrum

Špitálka: Proměny chytré čtvrti

  • Akce již proběhla

  • Urban centrum
    Stará radnice

JAK BY MOHLY VYPADAT BRNĚNSKÉ BENÁTKY, KUDY POTEČE SVITAVSKÝ NÁHON NEBO JAK VYUŽÍT STAROU CHLADÍCÍ VĚŽ?

Výstava Špitálka: Proměny chytré čtvrti představí rekordní počet sedmadvaceti návrhů z mezinárodní ideové soutěže na proměnu části areálu brněnských tepláren.

Přijďte a inspirujte se návrhy na proměnu chytré čtvrti architektonických týmů z Česka, Slovenska, Polska, Litvy, Belgie, Srbska, Velké Británie, Japonska nebo Singapuru.

Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 19. června v 19 hodin na nádvoří Staré radnice před brněnským Urban centrem.

Na místě představí svůj návrh vítězní autoři z pražského ateliéru Aulík Fišer architekti, a pulsujícími elektronickými rytmy rozvlní nádvoří hudební producent Francois Svalis.

Na setkání se těší Kancelář architekta města Brna a brněnské Urban centrum.

Čtvrť s plochami pro bydlení, práci i volný čas, kam se nastěhují až čtyři tisíce lidí a kterou oživí Nová městská třída lemovaná prodejnami a obsluhovaná novou trolejbusovou linkou. Tak bude jednou vypadat území mezi železniční tratí a ulicemi Koliště, Cejl, Radlas a Špitálka. Najít co nejlepší řešení k proměně rozlehlé nevyužívané lokality obklopující teplárny v tzv. chytrou čtvrť mají pomoci právě výsledky mezinárodní ideové soutěže. Tu pro město organizovala Kancelář architekta města Brna a její vítěze představila letos v březnu. Výsledky město využije pro zadání územní studie a následnou změnu územního plánu.

Porota složená z českých i zahraničních odborníků vybrala jako nejlepší návrh pražské architektonické kanceláře Aulík Fišer architekti. Zaujala je rozmanitá veřejná prostranství, hustá síť stezek pro pěší a cyklisty i přiměřené měřítko ulic a bloků zástavby. Autoři navrhli okruh městských parků propojený s nábřežím Svitavy a ve svém návrhu citlivě pracovali také se stávajícími průmyslovými budovami. Na výstavě se spolu s dalšími představí také návrh ateliéru Pelčák a partner architekti, který získal druhou cenu, a třetí oceněný návrh od autorského týmu Ing. arch. Veroniky Kubalcové, Ing. arch. Jany Liptákové a Ing. arch. Evy Kovářové.

Důležitým prvkem celé soutěže bylo i zaměření soutěžních návrhů na principy chytrého města. Jak se můžete přesvědčit na vystavených návrzích, nešlo pouze o prověření inovativních technologií, ale také o vliv na životní prostředí, zachování génia loci místa, kvalitní ulice sloužící lidem nebo přirozeně naplánovanou proměnu území. S tímto přístupem by se měla stát Špitálka vzorem pro další výstavbu ve zbytku Brna.

Více informací

Kdy se akce koná

20. červen–31. červenec 2019

Vstupné

Zdarma

Více informací a kontakt

Urban centrum
Stará radnice

778 520 752
urbancentrum@brno.cz