Kino Art

Saulův syn

  • Akce již proběhla

  • Projekce online

Je rok 1944, v Osvětimi se připravuje vzpoura, všude kolem vládne utrpení a neuvěřitelný, ale přitom systematický činný chaos. Maďarský Žid Saul Ausländer, člen Sonderkommanda, objeví v hromadě mrtvol tělo svého syna. Saul se bez ohledu na všechno rozhodne zajistit synovi řádný pohřeb a vypraví se za rabínem.

László Nemes a jeho film Saulův syn byl jedním z objevů posledního canneského festivalu, kde získal Velkou cenu. V Americe nedávno obdržel Zlatý glóbus pro nejlepší zahraniční film a zřejmě zaboduje také v oscarovém klání. V novém tisíciletí se přitom zdálo, že téma koncentračních táborů, rozředěné melodramatickým sentimentem made in USA (Šedá zóna, 2001), je vyčerpané. Otrlejší publikum svádělo k uštěpačným poznámkám a k cynickým bonmotům.

Saulův syn vzbudil o to větší rozruch, že se jedná o pietní a věcný film, který zdůrazňuje optiku přímých účastníků. Lászlo Nemes, jenž mj. působil jako asistent režie u Bély Tarra na filmu Muž z Londýna, od svého mistra odvodil svůj vlastní zneklidňující styl snímání na jeden dlouhý záběr (či na několik extrémně dlouhých záběrů), kdy kamera odhaluje znepokojující vztahy mezi hlavními postavami a mizanscénou. Poprvé si jej vyzkoušel již ve svých oceňovaných krátkých filmech Türelem (2007) a Soupeři (2009). V Saulově synovi jej pak vybrousil k dokonalosti.

(Miloš Henkrich)

Kdy se akce koná

27. duben 2021 - 18:30

Vstupné

Dospělí100 Kč

Více informací a kontakt

Projekce online
,

Projekce online

775 868 826
rezervace@kinoart.cz

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku

COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!