COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!

Divadlo na Orlí

S.A.M.P.O. – KOMORNÍ OPERA HF JAMU

Předchozí Následující
  • Akce již proběhla

  • Divadlo na Orlí
    Orlí 19
    Brno 60200

16. 10. 2020 v 17 h  – ZRUŠENO

Divadlo na Orlí

Komorní opera Janáčkovy akademie múzických umění v Brně

Dirigent: Daniel Šimek

Režie: Kateřina Křivánková

Dramaturg, autor libreta: Otto Kauppinen

Scénografie: Anna Chrtková (absolventka DF JAMU)

Kostýmy: Kateřina Kábová

Choreografie: taneční sdružení Filigrán

Produkce: Eliška Dočkalová, Lukáš Nedomlel

Aino: Linda Kunclová, Ilona Laubová

Louhi: Alžběta Symerská, Veronika Zaplatilová

Ilmari: Zbyšek Humpolec j.h.

Väinämöinen: Tomáš Jeřábek, Jiří Miroslav Procházka j.h.

Pohyb 1: Veronika Kolečkářová

Pohyb 2: Michaela Ondrašinová

Pohyb 3: Ondřej Glogar

Pohyb 4: Jan Ondruška

DANIEL ŠIMEK / OTTO KAUPPINEN – S.A.M.P.O., Komorní opera Janáčkovy akademie múzických umění v Brně

Finská mytologie vypráví o bájném artefaktu zvaném Sampo, který zajišťuje blahobyt a kontinuitu světa. Současná věda dokáže skrze výzkum lidského genomu dohledat genetickou stopu člověka tisíce let do minulosti. V blízké budoucnosti spolu soupeří dvě neurofarmaceutické korporace, z nichž jedné se podaří obé spojit: vytvořit látku, která člověka dokáže přenést do dávného mýtu a nechat jej zažít příběh jeho bájných předků. Ten však nemusí ve své pravdivosti vůbec být tak „dokonalý“ jako příběhy, kterými dnes utváříme naši identitu na sociálních sítích. Je současný člověk připraven poznat o sobě pravdu?

Kalevala je soubor finsko-karelské mytologie, jejíž původně čistě orální podobu sesbíral na venkově finský lékař a jazykovědec Elias Lönnrot (1802–1884). Šlo o jednotlivé příběhy, které Lönnrot pospojoval do epického narativu. Opera S.A.M.P.O. si bere Kalevalu jako inspirační zdroj a aktualizuje její motivy a postavy do příběhu z blízké budoucnosti. Opera vznikla na objednávku festivalu Janáček Brno, který oslovil JAMU. Jedná se o první spolupráci obou fakult Janáčkovy akademie na projektu podobného formátu a zároveň o světovou premiéru opery.

Otto Kauppinen absolvoval divadelní dramaturgii na DIFA JAMU. V letech 2015–2016 působil jako dramaturg brněnského Divadla Feste. V letech 2017–2018 úzce spolupracoval s malovickým Divadlem Continuo jako dramaturg a režisér. Otto je poloviční Fin a je bilingvní. Od roku 2012 překládá do češtiny současné finské drama. Doposud přeložil 13 divadelních her. Za svoje překlady byl oceněn mj. prvním místem Ceny Evalda Schorma za rok 2014. Aktuálně studuje doktorské studium na DIFA JAMU. Téma své disertační práce, hledání nehierarchického vztahu mezi inscenačním tvarem a divákem, prezentuje na mezinárodních konferencích i v odborných časopisech.

Daniel Šimek vystudoval na brněnské konzervatoři obor klavír. V červnu 2019 ukončil navazující magisterské studium kompozice na HF JAMU. Od roku 2018 studuje dirigování orchestru. Od roku 2016 působí jako pedagog hry na klavír a korepetitor na ZUŠ Velké Opatovice. Od roku 2017 je klávesistou skupiny Universe B. V roce 2018 se stal vedoucím souboru Mirror ensemble zaměřeného na soudobou hudbu. Složil tituly Shapes of Time (2018), Waves (2015), Questioning, Head Echoes (2016–2019). Hudbu ke scénickým projektům komponoval v rámci studia Devítka nebo Komorní opery JAMU: Mistr (2016), hudební podkresy pro inscenaci Kouzelná flétna (2017), Neznámá (2018, uvedeno na festivalu Janáček Brno 2018).

Více informací

Kdy se akce koná

22. říjen 2020 - 20:00
23. říjen 2020 - 20:00

Více informací a kontakt

Divadlo na Orlí
Orlí 19
Brno 60200

Událost na FB

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku