Rytíři nebes

Brněnské výstaviště

Royal Air Force

Předchozí Následující
  • Akce již proběhla

  • Brněnské výstaviště
    Výstaviště 405/1, Brno

Výstava i doprovodná publikace budou obsahovat dostupné informace a fotodokumentaci o všech pilotech čs. původu bojujících během druhé světové války v Británii, Francii, Sovětském svazu a ve Slovenském národním povstání.

Expozice bude mapovat letectvo z předválečného období, emigraci letců do zahraničí během války, odchody do Francie, cizineckou legii, přechody z Francie do Británie, výcviková střediska Cosford, St. Athan, Shellingford, výcvik v Kanadě a na Bahamských ostrovech. Představí československé perutě RAF a zmíní letce v zajetí. Bude také vzpomínkou na padlé letce.

Veřejnosti se na výstavě poprvé představí jména a tváře dvou a půl tisíce Čechoslováků působících ve službách RAF – pilotů, mechaniků, techniků, zbrojířů a dalších. Mohou si prohlédnout i osobní věci několika z nich, od uniforem a vyznamenání až ke šperkům či deníkům. Doplňkem vystavených předmětů je audiovizuální projekce, která mimo jiné přináší záznam rozhovoru s již zesnulým generálem Nedvědem. Událost takového rozsahu se v Česku nekonala od roku 1945.

Na výstavě Rytíři nebes budou od 12. do 26. října k vidění originální letecké i parádní uniformy, nejvyšší vojenská či státní vyznamenání jako Řád britského impéria, Záslužný letecký kříž nebo Řád sokola (alias Štefánikův řád) a také osobní věci letců. Mezi nimi je například deník Hanuše Pollaka, příbuzného slavného brněnského rodu Löw-Beerů. Audiovizuální oživení výstavy představují dokumenty o výcviku v RAF a záznam rozhovoru s generálem Nedvědem, které budou promítány v autentickém prostředí vojenského stanu.

Kdy se akce koná

12.–26. říjen 2017

Více informací a kontakt

Brněnské výstaviště
Výstaviště 405/1, Brno

muzeumexil@gmail.com