Průvodcovské služby – Tematické okruhy

  • Celoročně na objednávku

Tematické okruhy se věnují podrobněji jednotlivým stavebním slohům, slavným osobnostem a brněnským specifikům. Nabízíme je ve spolupráci s průvodci, kteří jsou členy Asociace průvodců ČR. Délka tematických prohlídek je vždy 2 hodiny – pokud není uvedeno jinak.

Celkem 15 tematických okruhů nabízí široký a zajímavý mix témat, která se věnují kultuře, umění, gastronomii, historii, vědě, kostelům a dalším.

Termín uskutečnění prohlídky je závislý na časových možnostech daného průvodce, proto doporučujeme tyto okruhy objednávat alespoň dva týdny před požadovaným termínem.

Brno před 100 lety

V roce 2019 jsme si připomněli 100 let od vytvoření tzv. Velkého Brna připojením dvou desítek předměstských obcí. Během této prohlídky se dozvíte, jak vypadalo centrum před 100 lety, kdy bylo Nové Brno šestým nejlidnatějším městem v podunajské monarchii.

Mezi brněnskými sochami

Během této procházky vám průvodkyně postupně představí několik výrazných i menších soch, které stojí v ulicích města nebo parcích.

Osobnosti z pamětních desek

Při procházce se seznámíme s barvitými osudy lidí, kteří se věnovali velmi různorodým činnostem a nejednou ovlivnili společnost nejen v Brně.

Brněnští rodáci slavní u nás i ve světě

Průvodce vás zavede k budovám spjatým s významnými osobnostmi, které se narodily v Brně a později se staly slavnými doma i ve světě. Připomene vám známá jména především z oblasti kultury a architektury.

Brno divadelní a hudební

Vyberete-li si tuto procházku, průvodce vám ukáže, kde stojí brněnská divadla a pohovoří o jejich historii a osobnostech spojených s brněnskou divadelní scénou. Dozvíte se, že Divadlo Reduta je nejstarší divadelní budova v Evropě, Mahenovo divadlo se zase může pyšnit tím, že bylo prvním plně elektricky osvětleným divadlem v Evropě. Průvodce se také zmíní o festivalech Janáček Brno a Divadelní svět Brno.

Po stopách Leoše Janáčka

Tematická procházka s prohlídkou brněnských lokalit a budov, ve kterých Janáček žil, komponoval, dirigoval, vyučoval, prožíval premiéry svých skladeb, procházel se, setkával se s přáteli apod.

Gregor Johann Mendel – vědec a opat

Procházka věnovaná G. J. Mendelovi – velké osobnosti, na kterou je město Brno právem hrdé. Dozvíte se o jeho působení mezi augustiniány na Starém Brně i o jeho vědecké činnosti. Součástí prohlídky bude i návštěva muzea, buď Moravského zemského muzea, v níž se nachází expozice Mendelianum, nebo Muzea starobrněnského opatství. Vstupné není zahrnuto v ceně za prohlídku.

Maličkosti v centru Brna

Procházíte městem obvykle ve spěchu a nemáte čas zvednout hlavu či se zadívat jen tak do dlažby? Pojďte se s námi projít a podívat se na drobnosti, které běžně přehlížíme. Průvodkyně vás upozorní na reliéfy, sošky, přenesené portály, pamětní desky.

Kostely v centru Brna

Tato trasa bude lemovat kostely v centru města. Některé uvidíte jen zvenčí, do některých budete moci vejít, posadit se a chvíli rozjímat. Podíváme se do katedrály sv. Petra a Pavla, půjdeme kolem kostela Nalezení sv. Kříže, kolem kostela sv. Máří Magdaleny a kostela sv. Janů.

Kam za dobrým jídlem a pitím

Během této procházky vám průvodce představí restaurace, kavárny a bary, které se v Brně těší velké oblibě u místních lidí nebo také u zahraničních turistů. Připomene už zaniklé restaurace, hospody a jídelny nebo upozorní na ty, které v Brně působí už po několik desetiletí.

Brněnské kavárny zmizelé a současné

Café Savoy, Café Spranz, Brichtova kavárna, Bellevue, Esplanade… To jsou jen některé z kdysi věhlasných kaváren. Kde stávaly? Kdo do nich rád chodíval? Kam zmizely nebo jak se změnily? To vše se dozvíte, pokud si zvolíte tuto procházku.

Jak francouzský plukovník město Brno před Švédy uhájil

Projděte se městem po stopách obrany Brna před Švédy v roce 1645. Zjistíte mimo jiné, proč slavíme Den Brna, kde se vzali na Moravě Švédové a proč byl velitelem města zvolen Francouz z La Rochelle. Dozvíte se, jak probíhala obrana města, na která místa se nejvíce útočilo a že se ve Francii chystá inaugurace mostu, jenž ponese jméno po veliteli Brna.

Brno v době baroka

Přijďte si prohlédnout brněnské památky z této velké éry evropské architektury. Projdete si nejen veřejná prostranství, ale nahlédnete i za fasády domů a kostelů a seznámíte se se způsobem života v této době.

Secese v centru města

Při této prohlídce se seznámíte se secesními stavbami, které jsou dodnes obdivovány. Uvidíte mnohá secesní průčelí domů postavených na místech těch, která byla zbourána v rámci brněnské asanace. Ta proběhla v letech 1896 -1904 a byla počátkem nové etapy výstavby moderního Brna.

Ke stažení: PRACOVNÍ LIST Secese v Brně .pdf

Funkcionalismus v centru Brna

Město Brno je plné funkcionalistických památek a objektů. Pojďte si prohlédnout alespoň některé z nich – někdejší Moravskou banku, obchodní dům Brouk a Babka, palác Alfa, hotel Avion, obchodní dům Baťa, dům Městské ubytovací kanceláře, nádražní poštu, kavárnu Savoy.

Češi, Němci a Židé v Brně

Život Němců a Židů v Brně a hlavní místa spojená s jejich životem v našem městě – to je téma této prohlídky. Komentovaná procházka začne na Moravském náměstí, kde stával původní Německý dům. Projdete Rašínovou ulicí a zastavíte se na Komenského náměstí, kde se dozvíte o bývalém německém gymnáziu, červeném kostelu a Besedním domě na Husově ulici. Další zastavení bude na Petrově a nakonec dojdeme ke kostelu sv. Máří Magdaleny na Masarykově třídě.

CENÍK A PODMÍNKY PRO PROHLÍDKY V ČEŠTINĚ

Počet osob Délka 2 hodiny Délka 3 hodiny
skupina do 4 osob 1000 Kč / 40 EUR 1400 Kč / 56 EUR
skupina 5-14 osob 1400 Kč / 56 EUR 1800 Kč / 72 EUR
skupina 15-24 osob 1800 Kč / 72 EUR 2300 Kč / 92 EUR
skupina 25-45 osob 2300 Kč / 92 EUR 2900 Kč / 116 EUR

Uvedené ceny jsou za celou skupinu a neobsahují vstupné do objektů.

Délka prohlídek: 2 hodiny (není-li uvedeno jinak)
Místo setkání: na nádvoří Staré radnice nebo na jiném místě v centru města dle domluvy
Počet osob: max. 45
Platba: v den konání prohlídky v hotovosti nebo kartou v infocentru na Staré radnici, Radnická 8 nebo na fakturu

Storno podmínky:

3 dny před termínem 50 % z ceny

Den před termínem a méně 100 % z ceny

Pořadatalem je

logo TIC BRNO

Kdy se akce koná

Celoročně

Více informací a kontakt

Věra Pečínková, referentka průvodcovských služeb
+420 775 891 790
pecinkova@ticbrno.cz