COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!

Bývalá Káznice na Cejlu

Projekce filmu Cikáni s živou hudbou kapely Alphones

Předchozí Následující
  • Akce již proběhla

  • Bývalá Káznice na Cejlu
    Bratislavská 68
    Brno 602 00

„…teď jde o ponur-core (dark ambient, minimal, dron). Aneb co asi tak mohl mít v hlavě Karel Hynek Mácha na cestě z Itálie až po české luhy a háje.“

Restaurovaný film Cikáni je adaptací stejnojmenné novely (1835) nejvýznamnějšího básníka českého romantismu Karla Hynka Máchy. Příběh o benátském gondoliérovi, kterého touha po pomstě za zničenou lásku přivede do Čech, je rozšířen o osudy dalších postav, jejichž životy se nakonec setkají a dramaticky střetnou v jednom místě a v jednom čase. Režisér Karel Anton a kameraman Karel kopřiva rozvinuli dramatické konflikty na pozadí několika prostředí. Pro Prolog v italských Benátkách využili „fotogeničnosti“ tohoto města – úzké uličky, laguny, gondoly, moře -, v pokračování dramatu lyrickou i tajemnou českou krajinu s hradem Kokořín. Náročné restaurátorské postupy vrátily filmu původní podobu a potvrdily tak jeho postavení v historii českého filmu.

O hudební doprovod vytvořený přímo pro tento film se postará kapela Alphones. Dva potulní cikánští muzikanti, běžně hrávající jenom na basu bicí se však tentokrát dostanou do poloh, v jakých je ještě neznáte. Jejich hudba film neilustruje, naopak. Je s ním v dialogu a reaguje na vnitřní rozpoložení postav spíše, než na aktuální viditelné dění na plátně.

Kapela Alphones má za sebou již doprovod k němému filmu Velezrada (High Treason, 1929), ten byl v jejich podání uveden na Letní filmové škole Uherské Hradiště v roce 2016. U Cikánů ale nečekejte téměř nic z jejich basově-bubenické tvorby, teď jde, jejich slovy, o ponur-core (dark ambient, minimal, dron). Aneb co asi tak mohl mít v hlavě Karel Hynek Mácha na cestě z Itálie až po české luhy a háje.

Kdy se akce koná

11. červen 2020 - 21:00

Vstupné

Dobrovolné

Více informací a kontakt

Bývalá Káznice na Cejlu
Bratislavská 68
Brno 602 00

Událost na FB

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku