Moravské zemské muzeum

Projekce dokumentárního filmu LETY v rámci Meeting Brno

Předchozí Následující
  • Akce již proběhla

  • Moravské zemské muzeum
    Zelný trh 8
    Brno 65937

Dokumentární film Lety z produkce organizace ROMEA získal zvláštní ocenění na berlínském festivalu romského filmu Ake Dikhea?. V rámci festivalu Meeting Brno proběhne jeho první veřejná projekce v Brně. Přijďte se podívat od 17 h do Dietrichsteinského paláce na Zelném trhu 8.

Po projekci filmu budou pracovníci Muzea romské kultury odpovídat na dotazy a představí činnost muzea týkající se nového památníku v Letech. Přítomna bude i jedna z tvůrkyň filmu Viola Tokárová.

Pořad se koná ve spolupráci s Muzeem romské kultury a Moravským zemským muzeem.


čas: 28.7. od 17 h

kde: Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8

rezervace

fb událost

meeting brno

Film tematizuje historii jednoho konkrétního místa – protektorátního koncentračního tábora určeného pro Romy – a věnuje se osudům lidí, kteří zde zahynuli nebo se pro ně Lety staly přestupní stanicí před transportem do vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. Dále se věnuje milníkům dvacetiletého úsilí organizací a jednotlivců o to, aby se místo romského holokaustu v Letech u Písku dočkalo důstojné piety. Snímek vznikal přibližně dva roky a předcházelo mu desetileté bádání, sběr informací, rozhovorů i osobních vzpomínek. Autoři filmu využili například archivy České televize a Muzea holokaustu ve Washingtonu, kde získali cenná svědectví přeživších přímo z Letů.
Od roku 2018 se stává oficiálním správcem památníku obětem romského holokaustu v Letech Muzeum romské kultury, které zde v současné chvíli projektuje nový památník s expozicí dle výsledků mezinárodní krajinářsko-architektonické soutěže. Ten by měl uctít památku obětí holokaustu Romů a Sintů, informovat odbornou i laickou veřejnost, podnítit diskusi o minulosti i o současné společenské situaci a zabývat se tématy diskriminace menšin a lidských práv.

Režie a scénář: Viola Tokárová, František Bikár, Renata Berkyová (2019, 58 min)

Více informací

Kdy se akce koná

28. červenec 2021 - 17:00

Vstupné

Vstup zdarma. Omezená kapacita. Doporučujeme rezervaci.

Zdarma

Více informací a kontakt

Moravské zemské muzeum
Zelný trh 8
Brno 65937

Událost na FB
media@rommuz.cz

COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!