Janáčkovo divadlo – Národní divadlo Brno

Příhody lišky Bystroušky – Slavnostní představení ke 100. výročí založení MUNI

  • Akce již proběhla

  • Rooseveltova 31/7
    Brno 60200

Den stého výročí založení Masarykovy univerzity oslavíme společně představením Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky. Vstupenky na představení, které se koná 28. ledna v 19 hodin, jsou v prodeji na https://is.muni.cz/obchod/MUNI100.

Slavnostní večer začne už v 18:30 ve foyeru divadla křtem dvou jubilejních publikací: Kalendárium Masarykovy univerzity 1919–2019 a Mýty a tradice středoevropské univerzitní kultury.

Po představení společně připijeme univerzitě na příštích sto let.

Celý večer naváže na dopolední akademický obřad v aule na právnické fakultě, na kterém budou uděleny čtyři Zlaté medaile https://www.muni.cz/kalendar/3617-slavnostni-obrad-ke-dni-100-vyroci-zalozeni-univerzity.

Více informací o představení se dočtete na stránkách Národního divadla Brno. (http://www.ndbrno.cz/opera/prihody-lisky-bystrousky)

Žádná opera není tak spojena s Brnem a jeho okolím jako Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky. Do světa Janáčkových oper s ní poprvé vstupuje jeden z nejlepších českých režisérů Jiří Heřman. Každá Janáčkova opera je originálem a nejinak tomu je v případě Bystroušky, kde se na jevišti prolíná svět lidský s tím zvířecím. Je lyrická a melodická, jiskří humorem, laskavým a trošku janáčkovsky pichlavým zároveň a zaujme zemitostí a laskavou životní filozofií o věčném koloběhu života.

Na počátku příběhu o mazané lišce, bylo rozhodnutí brněnské redakce Lidových novin přinášet svým čtenářům kreslené obrázky s vtipným textem. Domácnost u Janáčků patřila k pravidelným čtenářům Lidových novin a skladatele kreslené příběhy zaujaly, ale z původních kapitol seriálu jich vybral jen deset. Těsnohlídkovo vyprávění končí svatbou Bystroušky a Zlatohřbítka. Janáček se však oproti původní předloze odhodlal k závažné změně a nechal hlavní postavu zemřít, neboť jako pravý dramatik cítil potřebu katarze.

Více informací

Kdy se akce koná

28. leden 2019 - 19:00

Více informací a kontakt

Rooseveltova 31/7
Brno 60200

Událost na FB

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku