Kabinet múz

Přednáška laureátů Ceny Jany „Apačky“ Grygarové

  • Akce již proběhla

  • Kabinet múz
    Sukova 4
    Brno 60200

Poslechové přednášky laureátů Ceny Jany „Apačky“ Grygarové 2020 Anety Martínkové a Radima Lisy spojený s koncertním večerem pod kuratelou obou vítězů Anety Martínkové a Radima Lisy.

Aneta Martínková: Současné hudebnice a nová romantika
Ve společnosti jsme si konečně uvědomili, že mužské perspektivě přizpůsobujeme nejrůznější věci od výkladů Bible až po porodnictví. To otevírá nový zdroj nekonečné zábavy – disputace nad tím, co si o světě myslí další lidé, třeba ženy. Hudební publicistka Aneta Martínková se společně se současnými hudebnicemi podívá na téma romantiky. Co nabízí milostný kánon svým hrdinkám? Je důležité přemýšlet nad tím, kam proboha zmizela Cohenova milenka Alexandra? Jak to, že FKA Twigs nestačila v životě ke štěstí pouhá přítomnost Roberta Pattisona? A k čemu je Kim Kardashian, že o ní Kanye West udělá track, když se s ní doma nechce koukat na telku? Na featu Beyoncé, Ariana Grande, Laura Marling, Joni Mitchell nebo třeba Sylvia Plath i Daňa Horáková.

Radim Lisa: Mixtape Spojka Research
Nový projekt platformy MIXTAPE SPOJKA se dívá na rap skrze jeho vizualitu – obrazy, fotky a další materiály. Navazuje na experimenty s vizuálním žurnalismem na mixtapespojkajournal. Proč rapeři rapují s chipsy v ruce? Vyjadřuje olivově zelená paleta tesk současného rapu? Kdo zapálil konfederační vlajku? Má Drake strach z Tumblru? Jak využívá veřejný prostor Mario Judah? Co dělá Kanye na stadionu v Atlantě?

 

Koncertní večer:

Čaba Laciga
Že rap není doménou mužského hédonismu, v němž hrají ženy jen roli služebných přívěšků, už část scény demonstruje delší dobu. Moravský rapper Čaba Laciga se ve svých písničkách nevzdává silných slov, všechny výkřiky o bitches ale mají v jeho podání posmutnělý nádech. Jeho hudba čerpá rovnou měrou z popu, disca i rapu a navzdory zahuhlanému podání má jasné sdělení. I muži mohou být citlivky, i v požitkářství může úplně chybět radost. Hudba, která vás spolkne jako gauč. Jeho aktuální album Květiny v každém pokoji zaštítil minulý rok label Kolektiv X.

Yasmina Melliti
Julien Baker, Soccer Mommy, Snail Mail nebo Phoebe Bridgers – to jsou jména písničkářek, k nimž se odkazuje Yasmina Melliti. Její debut As Above, So Below vyšel na Bad Names – a stejně jako okruh spřízněných hudebnic to dává smysl. Společnost Margo či melancholických Sundays on Clarendon Road poukazuje na estetickou blízkost – hudba všech těchto hudebníků promlouvá napřímo, aniž by se ale vzdávala nápaditých aranžmá. Hudba Yasminy Melliti dokáže být drásavá, ovšem bez strojené dramatičnosti – to už se spíše dočkáme ironického odstupu, který dokazuje, v jak úzkém kontaktu je nejen s realitou, ale i svými pocity. Silný hlas, výrazné emoce, kterým nestojí v cestě ani lo-fi pojetí.

Najxlis
Skutečný hlas ulice? Skutečný hrdina hoodu? A za jakou cenu? Mladý slovenský rapper Najxlis víří vody svým přístupem i skutečností, že rapuje od deseti let a dnes o něm ví i veteráni žánrové scény na Slovensku. Od dřívějších pokojíčkových pokusů se posouvá stále výš, jeho tracky mají žádoucí autentický feeling, jeho produkce jde nahoru. Drzostí si můžete získat respekt, odstup i hate, Najxlis se nebojí ani jednoho.

VSTUPNÉ: 50 Kč (na místě)

Akce je součástí projektu Hudebních cen Vinyla. Projekt Hudebních cen Vinyla se koná za finanční podpory statutárního města Brna, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR a hlavního města Prahy.

Více informací

Kdy se akce koná

Vstupné

Prodej vstupné pouze na místě.

Dospělí50 Kč

Více informací a kontakt

Kabinet múz
Sukova 4
Brno 60200

Událost na FB
pavel@vinyla.cz

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku