• 20. duben 2024

  • 17:00

  • Besední dům

koncertinteraktivníBrno

Zvuk, tón, ruch, melodie… a Mozartův efekt Zvukové podněty jsou všude kolem nás a provázejí nás doslova na každém kroku. Jsme si však vědomi toho, jak působí na nás a naši psychiku? Tuto otázku si lidstvo klade odnepaměti. Od praxe šamanů, léčitelů a zaříkávačů jsme se dnes posunuli do oblasti muzikoterapie jako svébytné disciplíny, která se snaží podsunout svým odedávna známým léčebným metodám vědecký základ a uspořádat je v účinný systém.

Označení Mozartův efekt, které používáme i v názvu tohoto koncertu, vzniklo v roce 1993. Doktorka Frances Rauscherová v časopise Nature zveřejnila výsledky své studie, která dokazuje, že hudba Wolfganga Amadea Mozarta u dětí (i těch ještě nenarozených) způsobila nárůst určitých složek inteligence. Její studie byla následně podrobena důkladné kritice a dodnes nebyla ani potvrzena, ani vyvrácena, ale vliv právě Mozartovy hudby na lidský mozek a psychiku pod toto označení schováváme.

Obecně ale platí, že provozování hudby – aktivní i pasivní – rozvíjí poznávací činnosti, má pozitivní vliv na psychiku, přispívá k léčbě psychosomatických onemocnění a překvapivě úspěšně pomáhá potlačovat epileptické záchvaty. Působení hudby na naši náladu je asi nejběžnějším efektem, který pozorujeme v každodenním životě.

Koncert Mozartův efekt není určen výlučně pro nastávající rodiče, ale pro všechny milovníky té „nejklasičtější“ klasiky.

Průvodní slovo obstará Michaela Kulísková ve spolupráci s prof. MUDr. Ivanem Rektorem, CSc., který je na základě své dlouholeté neurologické praxe vědeckou záštitou projektu Mozartův efekt Filharmonie Brno.

 

hudba období baroka a klasicismu

 

slovem provází Michaela Kulísková

dirigent Maroš Potokár

Kdy se akce koná

20. duben 2024 - 17:00

Vstupné


Vstupenky ke koupi zde

Více informací a kontakt

Filharmonie Brno – Besední dům
Komenského nám. 534/8
Brno 60200

+420 539 092 811
info@filharmonie-brno.cz

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku