Hotel International

Mezinárodní konference Dialog uprostřed Evropy

  • Akce již proběhla

  • Husova 200/16
    Brno

Od 23. do 25. 3. 2018 proběhne v Brně XXVII. ročník mezinárodní konference Dialog uprostřed Evropy na téma Evropa mezi integrací a rozpadem (1918/2018). Kam směřuje středovýchodní Evropa?

Rok 1918 přinesl pád nadnárodní habsburské monarchie a zrození post-dynastické Evropy. V rámci letošní konference chceme tuto historickou událost propojit s aktuálním vývojem ve střední Evropě. Budeme diskutovat o představách a olitice evropské integrace, příp. desintegrace, a pokusíme se pojmenovat rizika a důsledky tohoto trendu.

V Evropské unii můžeme pozorovat několik zásadních trhlin, mimo jiné také stále výraznější dělení na “Západ” a “Východ”. Výdobytky i plánované kroky evropské integrace jsou neustále zpochybňovány a zdají se být ohroženy. Jiní, zejména Francie v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem, si naopak přejí srůstání Evropy urychlit a sjednotit zejména hospodářskou politiku, jež je dosud z velké části v kompetenci národních států. Jaké místo chtějí do budoucna státy střední a východní Evropy zaujmout v Evropské unii, která se možná již záhy začne proměňovat ve “vícerychlostní Evropu”?

Jaký hlubší důvod má odlišná cesta “visegrádských států”? Odpověď na tuto otázku jen těžko najdeme, aniž bychom se podívali zpět do historie. Jaký postoj by mělo vůči státům střední a východní Evropy zaujmout Německo jako jejich bezprostřední soused?

Na závěr se budeme ptát, v jakých ohledech nám chybí (a co naopak může přinést) vzájemná důvěra. Neboť ztrátu vzájemné důvěry na evropské úrovni a mezi jednotlivými státy vnímáme jako hlavní příčinu neschopnosti jednat a EU v různých oblastech reformovat. Bez skutečné důvěry nebude možné úspěšně zvládnout úkoly, které na nás čekají.

Vítězové a vítězky esejistické soutěže se s námi podělí o svůj pohled na otázku, co dělí “Východ” a “Západ”. Krom toho si účastníci budou moci v sobotu odpoledne vybrat z několika programových nabídek, jež se (byť spíše nepřímo) rovněž vztahují k tématu konference.

Kdy se akce koná

23.–25. březen 2018 - 19:00–12:00

Vstupné

Dospělí200 Kč
Studenti100 Kč

Více informací a kontakt

Husova 200/16, 602 00 Brno-střed-Brno-město

spolecnostbb@gmail.com

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku