Měsíc autorského čtení 2018

Divadlo Husa na provázku

Měsíc autorského čtení 2018

  • Akce již proběhla

  • Zelný trh 294/9
    Brno 60200

Léto je časem divadelních prázdnin, dveře Domu pánů z Fanalu na Zelném rynku, kde už čtvrt století sídlí Divadlo Husa na provázku, se však ani tehdy netrhnou.

K létu totiž patří i festivaly a začátek prázdnin pro Brno tradičně znamená jednu velkou, jedenatřicet dní nekončící slavnost literatury, totiž MAČ, tedy Měsíc autorského čtení. Literáty Gruzie, kteří byli čestnými hosty této světově ojedinělé přehlídky vloni, na Fanale letos vystřídají spisovatelé a spisovatelky Turecka.

PROGRAM

 

Celé to vypukne s prvním prázdninovým dnem a pak se kolotoč čtení, besed, natáčení, projekcí a autogramiád nezastaví celý měsíc. „Turecko jsme zvyklí vnímat buď jako destinaci, kam se jezdí na dovolenou, nebo z médií coby politicky nestabilní a nečitelnou zemi. Dotek s tureckou literaturou je něco zcela jiného a umožňuje úplně nová setkávání s touhle ohromnou a pestrou zemí,“ popisuje Renata Obadálková svou zkušenost. A skutečně, turecká část programu dobře ilustruje rozmanitost, o níž dlouholetá koordinátorka zahraniční linie MAČe mluví, vedle celosvětově adorovaných bestselleristů, jakými jsou prozaici Nedim Gürsel, MurathanMungan, či Ayfer Tunç, přijde ke slovu třeba i kníže dívánské poezieİskender Pala, autor ve své zemi věhlasného Manifestu konzervativního umění, v němž se myšlenkově i literárně hlásí ke kulturnímu odkazu osmanské říše. Pala ve své zemi dokázal něco, co se nám tady zdá neskutečné, nadchnul Turecko pro klasickou poezii a jeho knihy se tam prodávají lépe, než u nás romány Michala Viewegha. „Který ovšem letos na brněnském MAČi po čase bude číst zase. Vedle Turků, ale i Slováků, Poláků, či Ukrajinců, budeme samozřejmě hostit i celou řadu českých autorů, poprvé například přivítáme letošního laureáta prestižní Magnesie Litery za prózu Josefa Pánka, ale vystoupí i staří známí, třeba žijící klasici undergroundu, básníci Vítek Kremlička, nebo J. H. Krchovský,“ doplňuje programový ředitel festivalu Petr Minařík.
MAČ se narodil v našem městě před devatenácti lety, dnes je to kolos, který slávu rodného Brna šíří dál. Léto co léto se odtud po jednatřicet dní nepřetržitě stěhuje i do Wroclawi, Ostravy, Košic a Lvova. Všude je vzduch nabitý literaturou, všude si budeme číst.

Více informací

Kdy se akce koná

1.–31. červenec 2018
19:00 - čtení a diskuse Tureckého autora
20:30 - čtení a diskuse autora domácí linie

Vstupné

Zdarma

Více informací a kontakt

Zelný trh 294/9
Brno 60200

Událost na FB
svobodova@vetrnemlyny.cz