Meeting Brno

Meeting Brno

  • Akce již proběhla

  • Brno - různá místa

Letošní ročník festivalu Meeting Brno se zaměřuje na bilanci stoleté historie novodobého česko/slovenského státu a spolu s tím i na zhodnocení milníků, které výrazně ovlivnily jeho směřování.

Nahlédneme léta 1918, 1938, 1948, 1968 a 1989, která znamenala prosazení, nebo naopak otřes či potlačení demokratických hodnot. S nástupem totalit pak nevyhnutelně nastával odliv elit, které v nesvobodném prostředí nemohly vykonávat svou činnost, pokud ho vůbec přežily.

 

 

Připomeneme si některé z výrazných brněnských, potažmo moravských osobností, které musely kvůli proměně politické situace v nacistickou či komunistickou diktaturu hledat domov v cizině. V ní také zanechaly plody své práce, z nichž bychom se za jiných okolností mohli těšit my. Při ohlédnutí za uplynulým stoletím se tak ptáme: O co jsme se neohlídáním vlastní svobody a odchodem těchto lidí ochudili? Jak vnímají sami emigranti svůj životní osud? Co pro ně znamenal rok 1989, jaké byly jejich návraty a jak vidí naši zemi dnes?

Toto ohlédnutí nám pak poslouží nejen k promyšlení klíčových momentů naší historie, ale také jako odrazový můstek k diskuzi o podobě naší budoucnosti v současné Evropě. Zamýšlet se nad ní budeme v dialogu s mnoha zahraničními hosty, kteří k nám letos přijedou zejména z Rakouska. Budeme s nimi bilancovat společnou minulost před rokem 1918 a rozdílný vývoj v následujícím století, který sice probíhal v těsném sousedství uprostřed střední Evropy, zároveň však za diametrálně odlišných podmínek.

Zkrátka, prožili jsme mimořádně bohaté století a s vědomím vlastních chyb i úspěchů vás teď zveme k zastavení, neboť se domníváme, že nadešel čas re/vize: v příštích dnech budeme ve více než padesátce diskusních fór, kulturních pořadů a uměleckých vystoupení bilancovat a revidovat, ale zároveň nabízet vize pro lepší budoucnost. Buďte u toho od 25. května do 9. června 2018 s námi!

Meeting Brno team

 

Festival Meeting Brno se koná pod záštitou primátora města Brna Petra Vokřála, hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka a ministra kultury Ilji Šmída.

 

Více informací

Kdy se akce koná

25. květen–9. červen 2018

Vstupné

Veškeré pořady festivalu Meeting Brno jsou zdarma, pokud není uvedeno jinak.

Více informací a kontakt

Brno - různá místa

Událost na FB

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku