Moravské zemské muzeum

Masaryk a Svatá země

  • Akce již proběhla

  • Moravské zemské muzeum
    Zelný trh 8
    Brno 65937

Na jaře roku 1927 přijíždí prezident Tomáš Garrigue Masaryk do Svaté země. Je to vůbec první návštěva oficiální hlavy státu v tehdejší mandátní Palestině.

I když Masaryk deklaruje svou cestu jako soukromou a kvůli bezpečnosti ji podniká tajně a pod jiným jménem, místní přední myslitelé, politici i obyčejní lidé jí přikládají ohromný význam – ze symbolického hlediska se pro ně jedná o vyjádření podpory a jedinečnou událost. I když historiky byla tato cesta skoro zapomenuta, pro lidi v Izraeli je to „nezapomenutelná cesta“.

Masarykovu cestu na území dnešního Izraele i zásluhy prvního československého prezidenta a jeho syna Jana na vzniku státu Izrael připomene výstava Masaryk a Svatá země, kterou můžete navštívit od 4. do 31. března v Dietrichsteinském paláci v Moravském zemském muzeu.

Kromě památné návštěvy TGM se výstava zaměří také na přelomové historické milníky ve vzájemných vztazích, jmenovitě na vznik státu Izrael, kdy nezastupitelnou a klíčovou roli na mezinárodním poli sehrál Jan Masaryk a československá diplomacie.

Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy, která se koná 4. března v 17 hodin v Dietrichsteinském paláci za přítomnosti velvyslance Izraele Daniela Merona.

Kdy se akce koná

4.–31. březen 2019

Více informací a kontakt

Moravské zemské muzeum
Zelný trh 8
Brno 65937

Událost na FB

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku