Dům umění města Brna

Martin Maeller: soft sorrow

Předchozí Následující
  • Akce již proběhla

  • Dům pánů z Kunštátu, Galerie G99
    Dominikánská 348
    Brno 60200

Co se stalo s tajemstvím Smrti? Zdá se, že hledám na špatných místech. Nořím se hluboko do kolektivních vzpomínek a představivosti. Procházím velkými, pískem pokrytými hrobkami s pozlacenými sarkofágy, prohrabávám se zmrzlou půdou a vykopávám kosterní pozůstatky dávno zmizelých duší. Bloumám starými, ach, tak zastaralými přírodovědnými muzei s uměle vytvořenými sloupy, architrávy, vlysy a římsami a snažím se pochopit bájné přísliby věčného života. Tutanchamonova sláva, založená pouze na bohatství jeho okázalé pohřební komory; Sha-Amun-em-su, „Pěvkyně z Amonovy svatyně“, pohlcená ohněm v Národním muzeu v Riu; Ötzi, tyrolský ledový muž nalezený na zasněžených vrcholcích Alp se šípem v boku, proslulý jako argument jednoho psychologa jenž by měl dokazovat, že naši předkové žili v neustálém boji.

Jak se vypořádat s nepolapitelnou povahou smrti? Patří do měkkého objetí země? Pustíme se do šachové partie se Smrtkou? Skryjeme se pod závojem neviditelnosti? Přeneseme své vědomí do kvantového procesoru, aby mohlo být jednoho dne propůjčeno jiné fyzické formě?

Ztrácím se v nejasných, i když promyšlených pokusech lokalizovat tak věčnou, vysmekávající se entitu. Zbývají jen symboly, se kterými si lze hrát. Kanopa, náhrobek, hrobka. Všechno tak prosté, a přitom nádherné ve své samozřejmosti. A přesto jsou to jen známky zbloudilého hledání.

Jediné, co zůstává hmatatelné, je smutek směřující k těm, kdo odešli. Bolestivý, pronikavý pocit, který může zahojit jen Čas, ten prchavý, nepolapitelný šejdíř.

Kdy se akce koná

Více informací a kontakt

Dům pánů z Kunštátu, Galerie G99
Dominikánská 348
Brno 60200

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku