Vašulka Kitchen Brno

Margrét Elísabet Ólafsdóttir: STEINA VAŠULKA & VIDEO ART NA ISLANDU

  • Akce již proběhla

  • Vašulka Kitchen Brno
    Přednáška se uskuteční ve Studiu Domu umění města Brna.

V přednášce pro Vašulka Kitchen Brno se islandská teoretička současného umění Margrét Elísabet Ólafsdóttir zaměří na dílo Steiny Vašulka především v kontextu jejího sepětí s islandskou uměleckou scénou.

První část přednášky bude věnována tvorbě Steiny i Woodyho ve Spojených státech Amerických v 70. a 80. letech minulého století, kdy Vašulkovi začali experimentovat s videem a Steina uspořádala na Islandu svou první výstavu (1984). Druhá část se zaměří na recepci Steinina díla na Islandu v 90. letech a její působnost a rostoucí vliv na tamní umělecké scéně: Ten mimo jiné vedl k založení Vasulka Chamber v Národní galerii na Islandu, uměleckého prostoru, který si podobně jako brněnská Vašulka Kitchen klade cíl uchovávat a rozvíjet odkaz Vašulkových.
⠀⠀
Margrét Elísabet Ólafsdóttir je profesorkou teorie umění na islandské Univerzitě výtvarných umění v Reykjavíku a docentkou výtvarné výchovy na Univerzitě Akureyri. Kurátorovala výstavy jako Video Art in Iceland from 1975–1990 v Reykjavik Art Museum (2013), Digital Dynamics – Art’s New Representation (online na artzine.is, 2020) nebo samostatné výstavy letošního rezidenta Vašulka Kitchen Haraldura Karlssona v Reykjanesbaer Art Museum (2020). Svými texty přispěla do knihy Digital Dynamics in Nordic Contemporary Art (2019) a do nově připravované knihy A Cultural History of the Avant-Garde in the Nordic Countries 1975–2000 (2022).

Vstup volný. Přednáška v angličtině se koná ve Studiu Domu umění města Brna na Malinovského náměstí. Událost je pořádána při příležitosti 50. výročí založení The Kitchen v New Yorku v roce 1971.

Za finanční podporu děkujeme Statutárnímu městu Brnu a Ministerstvu kultury České republiky.

Prosíme návštěvníky, aby dodržovali všechna aktuální bezpečnostní opatření:
a) V Domě umění města Brna i Vašulka Kitchen Brno je nutné mít zakrytá ústa a nos respiratorem min. třídy FF2.
b) Vstup na události je podmíněn dokladem o bezinfekčnosti.
Návštěvníci musí splnit jednu ze tří následujících podmínek:
–uplynutí minimálně 14 dní od 2. dávky očkování
–prodělání nemoci COVID-19 (imunita platí po 180 dní)
–negativní POC antigenní test ne starší než 24 hodin nebo negativní PCR test ne starší než 72 hodin, výjimku mají děti do 12 let.

Kdy se akce koná

18. listopad 2021 - 17:00

Vstupné

Zdarma

Více informací a kontakt

Vašulka Kitchen Brno

Vašulka Kitchen Brno
Přednáška se uskuteční ve Studiu Domu umění města Brna.

Událost na FB
info@vasulkakitchen.org

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku

COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!