Maloměšťáci

  • Akce již proběhla

  • Záznam představení brněnského HaDivadla na ČT art

ČT art uvede Maloměšťáky ikonické drama v podání HaDivadla

Česká televize a HaDivadlo společně zaznamenali oceňovanou inscenaci v režii Ivana Buraje. Výsledný tvar svou formou přesahuje klasické záznamy divadelních představení, jak jsme na ně z obrazovek zvyklí.

Dílo Maloměšťáci Maxima Gorkého je ikonickým textem ruského realistického dramatu a brněnské HaDivadlo jej uvedlo v prosinci 2018 jako součást Sezony 44: Práce. Gorkého debutové drama z roku 1901 je příběhem o mezigeneračním neporozumění, o hádce a nenávisti, které mnohdy nahrazují dialog a empatii. Na té hře se mně líbí, že se v ní realismus nechápe jako homogenní připodobnění realitě, ale jako náraz různých realit, které reprezentují jednotlivé postavy. A z této neschopnosti vnímat druhého, z izolovanosti každé jedné z nich, plyne pro mě i temnota Gorkého hry, která by se dala zjednodušit do věty: Neschopnost si navzájem pomoct,objasňuje režisér a umělecký šéf HaDivadla Ivan Buraj vlastní motivaci pro výběr titulu. Podle Buraje je na Maloměšťácích katarzní zejména jejich perspektiva, kdy divák vidí všechno dění jakoby z nadhledu, komplexně. Nakonec perspektiva je klíčová, chápu ji jako nabídku pro utopické uvažování, vybízí k tomu, co v reálném životě málokdy zažíváme vystoupit ze své individuální situovanosti a uvidět celek, dodává. Za režii Maloměšťáků obdržel v roce 2019 Cenu Divadelních novin, kterou každoročně kritici odměňují nejvýraznější počiny na poli divadelního umění. Ve spolupráci se střihačkou Janou Vlčkovou (mj. Všechno bude, Svět podle Daliborka, Staříci), se ujal rovněž režie záznamu inscenace. 

Záznam představení brněnského HaDivadla v nevšedním televizním zpracování bude možné zhlédnout na obrazovce ČT art v pondělí 8. března od 20:15 hodin.

Brněnské studio České televize natáčelo Maloměšťáky v HaDivadle v září loňského roku.  Při tvorbě záznamu byl zvolen netradiční způsob práce. Natáčení probíhalo sekvenčně s důrazem na každý obraz zvlášť. To autorům umožnilo kombinovat klasické televizní postupy s médiem iPhonu. To další médium jsme si pojmenovali jako jakéhosi ducha, který vidí za televizní inscenaci a její dekorativnost. Dekorativnost, která zde reprezentuje odcizení mezi postavami a opevnění se konvencemi, klidně i estetickými. Tento duch druhého média je schopen vidět hlouběji jak do postav, tak i do zákulisí a provozu iluzivnosti. Je to permanentní pulzování vnitřku a vnějšku, blízkosti a cizoty,vysvětluje režisér. Víc než informativní záznam divadelního představení se tak Maloměšťáci stávají tvarem, který s divadelností zaznamenávanou na kameru pracuje metaforicky. „Baví mě, jak při sledování může divácký zážitek proplouvat mezi pocitem klasické, až zpátečnicky natočené televizní inscenace z minulého století, filmovým jazykem a dokumentárními prvky,dodává Buraj

Více informací

Kdy se akce koná

8. březen 2021 - 20:15

Více informací a kontakt

Záznam představení brněnského HaDivadla na ČT art

Událost na FB

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku

COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!