M. Binebine, K. K. Koišová: Boží koně // Divadlo Feste

  • Akce již proběhla

// PRVNÍ SVĚTOVÉ UVEDENÍ //

Hrají: Jan Grundman, Petr Bláha, Milan Holenda, Matěj Pohořálek

Režie: Jakub Čermák

5. prosince, 20.00, INDUSTRA, Masná 9

 

“Najednou jsem si uvědomil, že kdybych se v tom slumu narodil já, také bych se mohl snadno stát teroristou“, řekl před třemi lety v Praze osmapadesátiletý spisovatel Mahi Binebine, autor oceňované knihy Boží koně ze Sidi Moumen.

Příběh sebevražedných atentátníků z chudinského předměstí Casablanky, kde mezi mrtvolami a odpadky přežívá 300.000 lidí, nabízí dokumentární pohled na to, čemu jsme si zvykli říkat terorista. Čtyři chlapci ze slumu připravili v roce 2003 o život přes 30 lidí a Mahi Binebine popsal jejich příběh. Knihu jsme převedli na jeviště a 19.11. uvádíme ve světové premiéře. Nejde tu o obhajobu zločinu, jde o pohled na zločince, který v televizi nenajdete. 

P Ř Í B Ě H

Sidi Moumen. Slum, negramotnost, všudypřítomné násilí, smrt a kontakt s metropolí pouze skrze televizní obrazovku. To je prostředí, odkud mladí chlapci pochází. I přesto Jašín, Hamíd, Nabíl a Alí vyrůstají jako normální kluci, volný čas tráví poflakováním a fotbalem, který je pro ně středem jejich vesmíru, na rozdíl od víry v Boha… Jeden z nich se pomalu začíná měnit. Nefláká se, nepije, chodí do práce, modlí se a jeho sociální status se výrazně zlepšuje. Víc a víc mluví o Bohu, o nutnosti dodržovat pravidla a o tom, kdo je vinen jejich bídou. Zpočátku za vidinou nadějnější budoucnosti, následně za vidinou ráje, se k němu jeho kamarádi přidávají a stávají se mučedníky.

http://www.divadlofeste.cz/2017/11/19/dramatizace-uspesneho-romanu-marockeho-spisovatele-mahi-binebine-bozi-kone-ze-sidi-moumen-ve-svetove-premiere/

Více informací

Kdy se akce koná

5. listopad 2017 - 20:00–20:00

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku