INDUSTRA STAGE

M. Binebine, J. Čermák: Boží koně // Divadlo Feste

  • Akce již proběhla

  • INDUSTRA STAGE
    Industra, Masná 9, Brno

Příběh několika chlapců z předměstí marocké Casablancy o jejich nevyhnutelné cestě k osudu sebevražedných atentátníků.

 

T É M A
Zabíjení sebevražednými atentátníky. Nejrozšířenější nástroj islamistického terorismu poslední dekády. Definitivní a nepřijatelné zlo, jež v našich očích většinou není možné pochopit. Přesto se v posledních letech Evropa pokouší vést dialog o tom, jak prostřednictvím našich reakcí toto zlo ještě nezvětšovat nebo nenásobit, anebo jak by bylo možné oslabit příčiny a předpoklady, v nichž mladí muži dorostou do role náboženských mučedníků. Rádi bychom k tomuto dialogu o vzniku terorismu přispěli novou inscenací Boží koně.

“Když jsme zoufalí, dostaneme se do bodu, kdy se zdá, že destrukce je řešením. Někdo možná objede auto pětikorunou a někdo jiný vynadá spolucestujícímu v autobuse. Málo z nás to dovede k výrobě bomby nebo sebevražednému atentátu. Teroristi jsou kluci jako my, tak by mohl znít podtitul.”
Jakub Čermák

 

A D A P T A C E   P Ř E D L O H Y
Dramatizace novely Boží koně ze Sidi Moumen z roku 2010 marockého spisovatele a výtvarníka Mahi Binebine reflektuje skutečnou událost teroristického útoku. V květnu 2003 zabilo 14 mladých atentátníků v centru Casablanky přes 30 lidí. Inscenace se spolu s autorem předlohy pokouší nahlédnout mladičké atentátníky jako oběti náboženské mafie islámu, zdiskreditovaného útoku do Iráku a dopředu ztraceného života na smetišti mezi mrtvolami a mrzáky v chudinském slumu. Tím je právě Sidi Moumen, předměstí Casablanky, kde v primitivních chatrčích přežívá více než 300.000 lidí.

„V Sidi Moumen patřila smrt ke každodennímu životu. Lidé přicházeli, odcházeli, žili a umírali. Rodiny byly velké, ztratit jednoho nebo dva členy nebyla katastrofa. Smrt byla stále všudypřítomná. Zvykli jsme si na ni. Zabydlela se v nás a my v ní…”

Předloha: Mahi Binebine
Překlad: Jana Petrová
Režie: Jakub Čermák
Dramaturgie: Kristýna Břečková
O B S A Z E N Í: Petr Bláha, Jan Grundman, Milan Holenda, Matěj Pohořálek

O H L A S Y
„Chcete-li se blíž podívat na jednu z hlavních příčin velkého světového průšvihu s teroristickými útoky fanatiků, vzhůru do Industry“
Jana Soukupová, MF DNES

Příběh několika chlapců z předměstí marocké Casablancy o jejich nevyhnutelné cestě k osudu sebevražedných atentátníků.

O H L A S Y
„Režisérovi Jakubu Čermákovi se zdařilo jednoduchými divadelními prostředky vytvořit neobvyklé sugestivní představení o síle demagogie žijící z bídy člověka. Kladem inscenace jsou herecké výkony, scénická hudba, práce se světly a kamerovými dotáčkami. I syrovost zvoleného místa produkce přispěla k úspěšnosti neobvyklé inscenace.“
Jaroslav Tuček, Divadelní noviny

 

Více informací

Kdy se akce koná

18. únor 2018 - 20:00

Více informací a kontakt

INDUSTRA STAGE
Industra, Masná 9, Brno

Událost na FB
777933931
info@divadlofeste.cz