Dům pánů z Kunštátu

Libor Veselý: IX

  • 8. září–7. listopad 2021

  • Dům pánů z Kunštátu

Brněnský rodák Libor Veselý patří k předním osobnostem současného českého malířství, které v posledních letech prochází významným rozvojem.

V druhé půlce devadesátých let a po roce 2000 studoval u Jiřího Načeradského na tehdy čerstvě založené brněnské Fakultě výtvarných umění, studoval také na francouzské École Supérieure de Beaux-Arts v Lorient a prošel koloristickou školou Jiřího Sopka na pražské Akademii výtvarných umění.

 

Veselý pracuje v rozsáhlých volných cyklech, které často sestávají z rozměrných maleb na plátně. Jeho díla se týkají především vizuality současného světa – maluje velkoměsta z ptačí perspektivy, zaznamenává prchavé okamžiky prolínání odrazů ve skleněných stěnách ulic, zachytává prožitky při sjezdu sněhových horských plání. Koloristické situace na obrazech svědčí o jeho neobvyklé schopnosti soustředit se na kvality prožívané přítomnosti. Prozrazují také umělcovu inspiraci starými mistry. Poučení historickou malbou je zjevné zejména z cyklu obrazů, ve kterých kombinuje náhodné skvrny barev spolu s konstrukcí renesančního obrazového prostoru a figury. O hloubce Veselého uvažování o duchovním rozměru našeho světa přináší zprávu cyklus, který nazývá obecně Energie. Představuje autorovy vize fenoménu bardo, zvláštního přechodového prostoru mezi životem a smrtí, který je popsán v Tibetské knize mrtvých. Rovněž na posledních malbách Libora Veselého, nazvaných Dívka na oslu – alegorie partnerství, lze vnímat detaily naznačující skrytý spirituální obsah. Setkání s malbou Libora Veselého je vstupem do zvláštního paralelního světa, který vypovídá o autorově vnitřní skutečnosti. Jeho obrazy představují syntézu řady impulzů, vykazují kontinuitu s evropskou historickou malbou, ale i s moderní a současnou kulturou. Koloristické pojetí maleb přesvědčuje o neobvyklé schopnosti autora soustředit se na prožitek přítomnosti, zachytit smyslovou zkušenost i o jeho citlivosti vůči barvě.

Více informací

Kdy se akce koná

8. září–7. listopad 2021

Vstupné

Dospělí100 Kč
Studenti50 Kč
Senioři50 Kč

Více informací a kontakt

Dům pánů z Kunštátu

Dům pánů z Kunštátu

info@dum-umeni.cz

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku

COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!