nádvoří Domu pánů z Kunštátu

Komentovaná prohlídka výstavy Náměstí změn

  • Akce již proběhla

  • Dominikánská 9, 602 00 Brno

Zveme vás na komentované prohlídky výstavy běloruského fotografa Jauhena Atceckého Náměstí změn.

Výstavou provede Sjarhej Smatryčenka, běloruský překladatel žijící od roku 2011 v Brně a představitel Ambasády nezávislé běloruské kultury. Prohlídka se uskuteční ve čtvrtek 17. června od 17 hodin a v pátek 18. června od 16 hodin.

Cyklus fotografií Jauhena Atceckého vznikl jako dosud neuzavřený, časový fotografický dokument místa, kde se začali místní obyvatelé setkávat a demonstrovat proti současným nedemokratickým praktikám běloruské vlády. Fotografie zachycují události a atmosféru protivládních protestů, které po celém Bělorusku vypukly po zmanipulovaných prezidentských volbách 9. srpna 2020. Od té doby průběžně vznikala fotografická dokumentace Náměstí změn, plácku mezi vysokými panelovými domy, kam také vedou okna fotografova bytu.

Jedná se vlastně o dvůr na jednom minském sídlišti s dětským hřištěm a trafostanicí uprostřed. Na stěnu trafostanice neznámý autor namaloval graffiti s vyobrazením tzv. „dýdžejů změn“. Byli to jedni z prvních hrdinů protestů, dva zvukaři, kteří na prorežimním předvolebním shromáždění pustili protestní píseň Čekáme změny a zvedli ruce ve vítězném gestu. Za to byli následně zatčeni a po propuštění museli před dalším pronásledováním uprchnout do ciziny.

Výstava vznikla ve spolupráci s Ambasádou nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla.

Kdy se akce koná

17. červen 2021 - 17:00
18. červen 2021 - 16:00

Vstupné

Zdarma

Více informací a kontakt

nádvoří Domu pánů z Kunštátu

Dominikánská 9, 602 00 Brno

Událost na FB
info@dum-umeni.cz

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku

COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!