COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!

Bývalá Káznice na Cejlu

Káznice LIVE: Divadlo Líšeň – Domovní requiem (zlá hra) /divadlo

  • Akce již proběhla

  • Bývalá Káznice na Cejlu
    Bratislavská 68
    Brno 602 00

Groteskní maňasová exhibice pro dospělé o životě a smrti v blahobytu konzumní společnosti. Temný loutkový thriller o našich společných vášních, sexu, násilí, brutalitě a hnusu, plný těch nejodpornějších úchylek – prostě všeho, co nám dělá dobře.

Scénář: Pavla Dombrovská a kolektiv
Režie: Pavla Dombrovská
Hudba: Tomáš Vtípil
Scéna: Antonín Maloň a Luděk Vémola
Loutky: Petra Kubáčková

Inscenace vznikla na základě kolektivních improvizací, inspiruje se tradicí tzv. rakvičkáren. Využívá charakteristickou poetiku lidového divadla – drsnou a lascivní a vytváří groteskní obraz konzumního životního stylu. Inscenace získala festivalu Skupova Plzeň 2004 získala ceny za scénografii, dramaturgii a režii, na festivalu Bábkarská Bystrica 2004 hlavní Cenu Henryka Jurkowského a na mezinárodní přehlídce LUTKE 2004 v Lublani Cenu za originalitu.

Divadlo Líšeň
Divadlo Líšeň jsme založili jako nezávislé, experimentální divadlo. Pracujeme s loutkami, maskami, objekty, pohybovou a zvukovou stylizací. Hrajeme v Brně, po celé republice i na zahraničních festivalech. Pro širokou veřejnost i školy uvádíme naše inscenace, workshopy a doprovodné vzdělávací programy. Zaměřujeme se také na lidskoprávní a politická témata. Dlouhodobě spolupracujeme s romskými tanečníky a muzikanty. Navštěvujeme znevýhodněné publikum v ústavech a stacionářích. Pořádáme festivaly. V místě svého sídla – Brně-Líšni se podílíme na komunitním rozvoji obce a iniciovali jsme vznik spolku Líšeň sobě.
Inscenace Divadla Líšeň procestovaly Belgii, Velkou Británii, Německo, Rakousko, Slovinsko, Maďarsko, Španělsko, Švýcarsko, Rumunsko, Francii, Itálii, Polsko, Turecko, Rusko, Ukrajinu nebo Slovensko a získaly řadu ocenění: cenu Erik na celostátní přehlídce Přelet nad loutkářským hnízdem; ceny za scénografii, dramaturgii a režii na festivalu Skupova Plzeň; hlavní Cenu Henryka Jurkowského na festivalu Bábkarská Bystrica; cenu za originalitu na mezinárodní přehlídce LUTKE v Lublani; cenu za herecké výkony na na festivalu Valise v Łomże; cenu za režii a Cenu Jana Wilkowskiego za loutkovou animaci na mezinárodním festivalu Spotkania v Toruni, cenu za nejlepší představení festivalu na mezinárodní přehlídce King Fairy-Tale v ruském Velkém Novgorodu a další.
Divadlo Líšeň rovněž pořádá v Brně festivaly už od roku 1999. Tradici zahájil festival s názvem “Probuzení ze sutin” reagující na aktuální situaci – hrozící demolici chátrajícího líšeňského Dělňáku. Akce přispěla k zahájení veřejné debaty o dalším osudu významné budovy a nakonec k rozhodnutí Dělňák opravit a navrátit jej jeho původnímu účelu – rozvoji místního kulturního a společenského života. Úsilí o záchranu Dělňáku mapuje rozhlasový dokument Andrey Hanáčkové. V dalších letech se festival rozšířil i na další zajímavá místa v Líšni – konal se v zámeckém parku zámku Belcredi, v nejstarším Dělnickém domě na Šimáčkově ulici, v Mariánském údolí, na Kostelíčku a dalších místech.
Kromě řady líšeňských festivalů divadlo pořádá i festivaly v centru Brna, které odrážejí dlouhodobou a systematickou orientaci tvorby souboru na lidskoprávní a politická témata. První takto koncipovanou akcí byl v roce 2010 festival na téma Putinovo Rusko. Od roku 2016 se konají festivaly “O minulosti a budoucnosti naší svobody” v prostorách bývalé věznice na Cejlu. Program rezonuje s historií a odkazem tohoto prostoru, s cílem zviditelnit významné místo paměti, kterým věznice je, a otevřít témata života v totalitě i ve svobodné společnosti.

Kdy se akce koná

5. květen 2020 - 20:00

Více informací a kontakt

Bývalá Káznice na Cejlu
Bratislavská 68
Brno 602 00

Událost na FB

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku