Městské divadlo Brno

Kalotaszég, Naše láska

  • 25. srpen 2022

  • 19:30

Maďarský soubor DUNA Művészegyüttes vystoupí v rámci 25. ročníku F Scény 2022!

„Posuzujeme-li sedmihradský Kalotaszeg podle toho, co vidíme z okna vlaku křižujícího toto území po celé jeho délce, můžeme dojít k závěru, že převážná část krajiny je jednotvárná, pustá, až smutná… naoko ponurá a melancholická. Ale vzduch je tu nádherně čistý a rozmanité linie kopců jsou ostré, siluety majestátné, barevné skvrny polí a luk na této rozvleklé zemi jsou zvláštně jedinečné. V této chladné a ostře vykreslené krajině si umělcovy oči jako na jemně komponovaném obrazu všimnou kontrastu s člověkem a s tím, co tu vytvořil.

Nikde jinde než v obrysech a barvách ocelově tvrdého a studeného kraje Kalotaszegu, nevynikal kalotasegský kroj se svými bílo-červenými, žlutými a černými barvami tak výrazně. Do světlého, ledově modrého nebe se ostře vypínají teplé, tmavě šedohnědé šindelem pokryté kostelní věže a střechy stavení vyčnívají nad sněhobílymi zdmi medzi zelenými lístím zahrad a lesů. Typické skvosty Kalotaszegu poskytují i dnes nevšední zážitek pro každého človeka se zdravýma očima a vnímavou duší“

Snad nikdo o tomto kraji nepsal krásněji a autentičtěji než Károly Kós – transylvánský spisovatel, architekt a etnolog. Pokud se člověk o Kalotaszeg zajímá hlouběji, nemůže mu uniknout odkaz na Kóse a jeho dílo. Tak tomu bylo i u nás, jeho bohatě vykreslené popisy se staly inspirativními zdroji k nově připravovanému programu.

Dlouhodobým cílem uměleckého souboru DUNA je zbavit lidový tanec své obvyklé žánrové stereotypizace a vytvářet komplexní tanečně-divadelní představení, která nesou známky autenticity, ale zároveň svým inovativním duchem a moderností využívají současné cross-overové prvky.

Více informací

Kdy se akce koná

25. srpen 2022 - 19:30

Vstupné

Vstupné 200 Kč.

Více informací a kontakt

Městské divadlo Brno

533 316 352