Kino Art

Jeden svět dětem II

  • Akce již proběhla

  • Kino Art / Malý sál

stopáž: 53 min

* Jules a já

* Bertha a the Wolfram

* #lockdocks

Toto filmové pásmo je určeno dětem 11–14 let

Průřezová témata: osobnostní a sociální výchova, výchova demokratického občana, výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, multikulturní výchova

Náctiletá Roos mívala bratra Julese, ale všechno je jinak. Jules se totiž necítí být chlapcem. A tak teď Roos prožívá dospívání nikoli se starším bratrem, ale sestrou.

Roos se své sestře Jules snaží být oporou při přeměně chlapce v dívku. Přece jen jde o viditelnou změnu, která se týká nejen zevnějšku, ale i psychické stránky. Roos si není jistá, zda se jí daří své sestře dodávat dostatek podpory během takzvaného procesu tranzice. Rozhodnutí o přeměně v dívku Roos respektuje a nezpochybňuje ho. Mnohem víc ji trápí, jaká bude reakce okolí.  

Téma filmu: rodina, transgender, dospívání

Dvanáctiletou Berthu na každém kroku doprovází Wolfram. Wolfram ale není její přítel ani pes. Je to vzácný syndrom, který způsobuje, že Bertha velmi špatně vidí.

Každá běžná činnost, ať už jde o školní výuku, či sledování Instagramu, pro Berthu představuje značné úsilí. Ona si ale ze své nemoci nic nedělá. Kamarádi ve škole jsou jí oporou, a dokonce s ní pořádají pravidelně hru, kdy i oni mají ztížené vidění. Motto dospívají školačky je „žít teď a tady“, což znamená i s Wolframem. Aby pomohla dalším lidem se stejným syndromem, maluje se svým kamarádem umělcem obrazy, které pak prodává, a výtěžek míří na výzkum tohoto onemocnění. Nemoc Bertě sice bere zrak, ale ona je odhodlaná malovat dál. 

Téma filmu: život s nemocí, přátelství, občanská angažovanost

Covid se stále týká nás všech. Dokument sestavený z různých příběhů a vyprávění ukazuje, jak toto těžké období lockdownů prožívají děti z různých států.

Španělsko, Nizozemsko, Itálie – v době covidu je jedno, kde člověk bydlí. Když je lockdown, nesmí ani ven, ani do školy. Školáci v tomto filmu vytvářejí reportáže ze svého všedního života, radí, jak se zabavit během líných týdnů, a vyprávějí o tom, jak se pandemie dotkla jejich rodin. Joaquín už to nemůže doma vydržet, Maïza má velký strach o nemocného brášku a Juliette se se svým tatínkem smí vidět jen s odstupem metru a půl. Každému ale aspoň trochu pomůže, když svoje zážitky a pocity mohou přes videohovor probrat s ostatními.

Téma filmu: život s nemocí Covid-19, odloučení, rodina  

Kdy se akce koná

27. březen 2022 - 15:45

Vstupné

Dospělí120 Kč
Studenti60 Kč
Senioři60 Kč

Více informací a kontakt

Kino Art / Malý sál
Cihlářská 19, Brno

Kino Art / Malý sál

775 868 826
rezervace@kinoart.cz

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku