Pitevna – aula FaVU VUT

„Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“

  • Akce již proběhla

  • Údolní 53
    602 00 Brno

Projekce se zúčastní režisér Radu Jude. Snímek promítáme v „pitevně“, přednáškovém sále bývalého anatomického ústavu (Budova FaVU na Údolní 53).

„Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři.” Tato věta, která zazněla na radě ministrů v roce 1941, zahájila etnické vyhlazování na východní frontě. Film je komentářem k tomuto výroku.

Naše temné dějiny nejspíš nejlépe zachycuje zhrozený pohled anděla dějin, o němž píše Walter Benjamin, „jehož tvář je obrácena k minulosti. Kde vidíme řetězec událostí, tam on vidí jednu jedinou katastrofu, která neustále vrší trosky na trosky a vrhá mu je pod nohy. Anděl by chtěl setrvat na místě, vzbudit mrtvé a zcelit vše roztříštěné. Ale bouře, která se žene z ráje, se mu opřela do křídel s takovou razancí, že je již nedokáže přivřít. Nevyhnutelně ho odnáší do budoucnosti, k níž je otočen zády, zatímco před ním až do nebes narůstá hromada trosek. Této bouři pak říkáme pokrok.“ (Pilot Film)

„Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari” / Radu Jude / Rumunsko, Česko, Francie, Bulharsko, Německo / 2018 / 139′

Více informací

Kdy se akce koná

26. únor 2019 - 19:00

Vstupné

Dospělí130 Kč
Studenti110 Kč
Senioři110 Kč
ZTP a ZTP/P110 Kč

Více informací a kontakt

Pitevna – aula FaVU VUT

Údolní 53
602 00 Brno

Událost na FB
propagace@kinoart.cz