COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!

Janovy pašije v kostele Sv. Tomáše v Lipsku (online)

  • Akce již proběhla

V rámci Bachova festivalu se v Lipsku na Velký pátek uskuteční v kostele Sv. Tomáše, kde působil J. S. Bach,  koncert Janových pašijí – celosvětová Bachova komunita je zvána ke společnému zpěvu a virtuálnímu setkání.

Na mnoha místech je dlouhou tradicí –  již více než 100 let – hrát Bachovy pašije v týdnu před Velikonocemi. Mnoho lidí na celém světě považuje poslech či dokonce přednes Bachových Janových pašijí za nepostradatelný rituál během Pašijového týdne, což je ale letos významně ovlivněno koronavirovou pandemií. Stovky i možná tisíce koncertů Bachových pašijí byly z důvodu omezení pohybu po celém světě zrušeny. Aby však celosvětová Bachova komunita měla možnost navzdory současné situaci se přesto aktivně zúčastnit, přišel umělecký  ředitel Bachova festivalu v Lipsku s výborným nápadem.

Na Velký pátek 10. dubna v hodinu Ježíšovi smrti (15h) bude u hrobky skladatele v kostele Sv. Tomáše v Lipsku přednesena komorní verze Janových pašijí Johanna Sebastiana Bacha. Celosvětová Bachova komunita je navíc zvána ke společnému virtuálnímu zpěvu z domova. Významní umělci ze zemí jako např. USA, Kanady a Malajsie se zúčastní prostřednictvím videolinku. Koncert bude živě streamován na tomto odkazu: Bach Archive’s Facebook channel.

Prof. Dr. Michael Maul, umělecký ředitel Bachova festivalu v Lipsku je nadšen:
V rámci letošního Bachova festivalu s podtitulem “ BACH – We are FAMILY!“ mělo vystoupit téměř 50 sborů ze všech kontinentů na oslavu dosud největší přehlídky Bachova umění v Lipsku. Z důvodu koronavirové pandemie to ale není možné. Janovy pašije se původně měly odehrát na náměstí v historickém centru (Markt) za účasti 5 000 zpěváků – doufáme však,že i při přesunutí na jiné místo se celosvětová Bachova rodina sejde alespoň virtuálně ke společnému zpěvu: ve správný čas na správném místě. Jedním jsem si naprosto jistý, bude to velmi dojemný zážitek pro nás všechny.

Poprvé byly Bachovy Janovy pašije předneseny před 296 lety na Velký pátek v roce 1724. Jednalo se o dosud nejrozsáhlejší dílo nově jmenovaného svatotomášského kantora (jmenován roku 1723): celá kongregace měla možnost po dvě hodiny sledovat hudebně ztvárněné utrpení a ukřižování Ježíše Krista. Mnozí se přidali ke sboristům a společně zpívali Bachovy nesmrtelné chorály, ze kterých pak čerpali sílu v nelehkých časech. Miliony lidí na celém světě do dnešních dnů nalézají útěchu a naději při zpěvu a poslechu této jedinečné hudby.

Tyto Janovy pašije budou předneseny pouze třemi umělci: islandský tenor  Benedikt Kristjánsson bude vyprávět příběh Ježíšova utrpení na základě Bachových pašijí v roli evangelisty a všech dalších postav – rovněž bude dirigovat virtuální sbor. Cembalistka Elina Albach a hráč na bicí nástroje Philipp Lamprecht převezmou roli orchestru. Ostatní původně přizvaní interpreti na letošní Bachův festival – kromě 5 zpěváků v kostele vedených svatotomášským kantorem Gottholdem Schwarzem – se představení aktivně zúčastní prostřednictvím videolinku. Navíc jsou ke společnému zpěvu zváni i všichni diváci doma. Bachův archív poskytne digitální programovou brožuru i s hudbou ke stažení

Prof. Dr. Michael Maul: Fantastičtí umělci, účastníci Bachova festivalu, členové Tomášského pěveckého sboru z Lipska, sbory Bachova festivalu v Malajsii, Bachova nadace v St. Gallenu i Bachův pěvecký sbor v Ottawě se dohodli na společném virtuálním vystoupení ze svých domovů. Motto festivalu “ BACH – We are FAMILY!“ je tímto naplněno naprosto dokonale!

Kdy se akce koná

10. duben 2020 - 15:00

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku