Galerie Architektury Brno

JAN ŠIBÍK – DESET LET

  • Akce již proběhla

  • Galerie Architektury Brno

Deset let, tak se jmenuje nová výstava a kniha Jana Šibíka.

Jak název naznačuje, shrnuje práci autora, jenž dlouhodobě formuje podobu české reportážní fotografie, za uplynulou dekádu – a ve svém celku se stává svědectvím o proměně světa, k níž v uplynulém desetiletí došlo.

Jan Šibík je tam, kde se něco děje. A tak na začátku období vymezeného roky 2007 až 2016 převažují ještě přírodní katastrofy, respektive jejich následky – tajfun Haiyan nebývalých měřítek na Filipínách, nepokoje po zemětřesení na Haiti. Jsou zde i skutečně unikátní snímky z KLDR coby svědectví o existenci ideologie nesvobody a násilí, jež ovládala velkou část světa v nedávné minulosti.
Potom přichází – snad jako spojovací článek a předzvěst budoucích událostí – arabské jaro s krvavými událostmi v Egyptě a Libyi.

 

Druhé části Šibíkovy výstavy už zcela dominují bolestné důsledky nových ideologií, s nimiž je současný svět konfrontován. Ruského velmocenského imperialismu, jak se projevil během občanské války na Ukrajině, a zejména militantního islamismu, jenž vyprovokoval uprchlickou krizi dosud nebývalých rozměrů. Ta se stala v uplynulých letech hlavním tématem Jana Šibíka.
Jeho výjimečné fotografie jsou dokladem toho, že ideologie nesvobody a násilí hledá a nabývá pokaždé novou podobu. A hlavně že se ocitáme tváří v tvář tomuto nebezpečí nepřipraveni stejně, jako byli naši předci nepřipraveni na zrůdné a autoritářské doktríny ve dvacátém století. V tom je zásadní myšlenkové poselství Šibíkových fotografií.

Výstavu a knihu podpořily: PARKLANE INTERNATIONAL SCHOOL (hlavní partner), CTS GROUP, FOTOŠKODA, NIELSEN, CANON, MEGAPIXEL

Více informací

Kdy se akce koná

27. červenec–14. září 2018
Úterý: 10:00—18:00
Středa: 10:00—18:00
Čtvrtek: 10:00—18:00
Pátek: 10:00—18:00
Sobota: 10:00—18:00
Nedělě: 10:00—18:00

Vstupné

120,- dospělý

60,- student

Zdarma ZTP/dítě do 10 let

Více informací a kontakt

Starobrněnská 18, 602 00 Brno

Událost na FB

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku