Ponava Café

Jakub Minářů, Natálie Podařilová – dva vlhké obrazy

  • 22. září–2. listopad 2022

  • Lužánecká 3, Brno

Vernisáž výstavy maleb Jakuba Minářů a Natálie Podařilové. Hostující kurátor Aleš Kauer, na akordeon zahraje Žaneta Vítová. Dobré víno z jižní Moravy samozřejmostí. Výstava potrvá do 2. 11. 2022.
—-
Do výstavy pro Ponavu (oblíbeného brněnského místa setkávání) jsme dostali možnost uvažovat i nad výběrem kurátora. Prvně jsme si opět a znovu ujasňovali a tím aktualizovali, co by roli kurátora výstavy mělo naplnit. Padala jména různými kanály nám blízkých lidí (navštívili jsme různé aktuální komentovky). Rozhodly předně sympatie k dramatizaci textové dovednosti a oslovili jsme hudebníka, nakladatele a básníka Aleše Kauera.

Přečtěte si dva úryvky z komentáře k obrazům napsané Alešem pro zahájení výstavy, kde vyslechneme celý kontext jeho promýšlení umění.

 

(…) Oba nabízejí sympatické tendence outsiderů – samouků, přestože jsou školení a nadále využívají možností učit se, třeba i prostřednictvím zahraničních stáží…

(…) Natálie a Jakub se vrátili z Paříže, odkud si dovezli skici, fragmenty, úryvky. Ovšem nikoli jako já, když jsem byl začátkem července v Berlíně a dovezl si kus Berlínské zdi. Oni na to šli jemněji, pocitověji. Nezajímají je čitelná písmena výloh a marketů, zajímají je nečitelná písmena malovaná černou konturou grafity. Zajímá je iluzivní motiv, znak. Jasně a nezaměnitelně zobrazující přítomnost, která už neexistuje – hmatatelná neexistence ducha. Ostatně Paříž už je jen iluzí a Berlín minulostí, vše pošlapáno turismem a zdevastováno automobilismem.

—-
Při zahájení bude hrát důležitou roli i zvuk. Na Vltavě (Čro 3) jsme k našim malířským obrazům vyslechli nejednu skladbu od japonského současníka Maki Ishiho interpretovaného českou akordeonistkou Žanetou Vítovou. Těšte se i na zručnost Žanety.

www.zanetavitova.cz
www.kauer.cz
www.jakubminaru.cz

Více informací

Kdy se akce koná

Vstupné

Zdarma

Více informací a kontakt

Ponava Café

Lužánecká 3, Brno

Událost na FB
lenkasedla@gmail.com

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku